Lampropelma sp. Borneo Black Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Lampropelma sp. Borneo Black

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Azja: Indonezja, Malezja, Brunei (Borneo)

Biotop:

Klimat równikowy wilgotny. Średnie temperatury no obszarach nizinnych wynoszą ~ 25-27 °C. Opady wysokie typowe dla obszarów równikowych. Średnia roczna suma opadów wynosi około 2 500 mm. Maksimum opadowe występuje na zachodnim wybrzeżu Sumatry i przekracza wartość 4 000 mm.

Wygląd:

Są to spore pająki. Samice dorastają średnio do ~7 cm DC, zaś samce do ~5 cm DC. Ubarwienie tych ptaszników to głównie kolor czarny. Karapaks jest czarny, z jaśniejszymi punktami (głównie po jego środku). Odwłok jest również czarny, z brązowym ornamentem. Odnóża ciemne, z intensywnie ciemnym femurem.

Dorosłe samce są jaśniejsze, miejscami pomarańczowe. Końcówki odnóży (tarsus) są intensywnie pomarańczowe. Odwłok szary, pokryty rudymi włoskami. Karapaks, wraz z odnóżami są szare. Poszczególne ich segmenty są mniej, lub bardziej oddzielone jasnymi obręczami. Na końcówkach nogogłaszczek posiada narządy kopulacyjne (bulbusy), zaś na pierwszej parze odnóży – haki.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dorosłej samicy musimy zapewnić terrarium o wymiarach ~30x30x40 cm. Konieczna jest wentylacja, i miseczka z wodą. Jako podłoże możemy wybrać torf, ziemię, lub włókno kokosowe. W terrarium powinny znaleźć się tuby korkowe, które zapewnią estetyczne, i wygodne gniazdo dla pająka.

Temperatura:

~26-28°C z nocnym spadkiem do ~22°C

Wilgotność:

~75%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Trudne. W Polsce pająki są praktycznie niedostępne. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo złożenia kokonu, możemy uwzględnić porę suchą, i deszczową. Samica składa kokon zazwyczaj po ~3 miesiącach od kopulacji. W kokonie znajduje się ~100-150 jaj.

Uwagi/ciekawostki:

Są do szybkie, pająki, potrafiące skakać. Ponadto dysponują silnym jadem. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

______________________________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 3
Temperament 3
Trudność hodowli 3
Dostępność 4

Zdjęcia: http://sites.google.com/site/asianarboreals/asianarboreals