Lampropelma violaceopes Email

Dorosła samica:

Spermetka dorosłej samicy: (fot: nezu)

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Lampropelma violaceopes

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Azja: Malezja

Biotop:

Las tropikalny

Wygląd:

Pająki te dorastają do imponująco dużych rozmiarów, co czyni je bardzo atrakcyjnym gatunkiem. Dorosłe samice dorastają do ~7 cm długości samego ciała, natomiast z odnóżami mierzą ~28 cm. Samce są mniejsze, i nie posiadają tak atrakcyjnego ubarwienia. Dorosła samica, posiada odnóża koloru fioletowego, z białymi wstawkami, które oddzielają jego poszczególne segmenty. Odwłok, oraz część chelicerae są oliwkowego koloru. Odwłok od strony karapaksu, również przybiera oliwkową poświatę, jednak jego barwa stopniowo zmienia się, i ostatecznie przyjmuje jasno-niebieski kolor, z jaśniejszymi wzorkami. Ponadto odnóża, oraz odwłok pokryte są rzadkimi czerwonymi włoskami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Standardowe, jak dla pająków nadrzewnych: 30x30x40 cm. Podłożem może być włókno kokosowe, zmieszane z niewielką ilością pisaku, lub torfu. Wskazana jest również wentylacja, oraz miseczka z wodą. Ponadto w terrarium mogą znaleźć się: rośliny tropikalne, Kuby korkowe, kamienie, itp.

Temperatura:

24-27°C, z nocnym spadkiem do ~23°C.

Wilgotność:

75%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy np.: larwy mącznika, niewielkie karaczany, oraz świerszcze. Dorosłym zaś: larwy drewnojadów, dorosłe karaczany, szarańczę, lub świerszcze. Pamiętajmy aby systematycznie usuwać z obszaru terrarium resztki pokarmu. W przeciwnym razie może doprowadzić to do pojawienia się roztoczy, i w ekstremalnym przypadku śmierci pająka.

Rozmnażanie:

Raczej trudne. Samice bywają agresywne w stosunku do samców. Jeżeli jednak zostanie on zaakceptowany, to po 90 dniach samica składa kokon, który po średnio 25 dniach należy odebrać do inkubacji.

Wideo-relacja z rozmnożenia w języku angielskim

Uwagi/ciekawostki:

Szybki, oraz potrafiący skakać pająk. Dysponuje stosunkowo silnym jadem. Nie znajduje się na liście CITES. Inne jego nazwy (pod którymi bywa również sprzedawany) to: Cyriopagopus sp. Blue Singapore, Lampropelma violaceopedes, rzadziej: Singapore Violet tarantula.

Opinia hodowcy:

Pająki (szczególnie w młodym stadium) są bardzo szybkie. Zarówno samice, jak i maluchy budują imponujące gniazda, przypominające rurkę. Nierzadko robią je tuż nad ziemią.

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

 

Zdjęcia: Pulek, matthieu