Cupiennius salei Email

Relacja z rozmnożenia Cupiennius salei

Samica - ~3 cm DC (dokładna wielkość ukazana na pierwszym zdjęciu, jednak jest ono robione już po złożeniu kokonie, więc odwłok normalnie mógł być większy). Wiek samicy samicy w momencie dopuszczania to około półtora roku.

Określenie dorosłości - czekałem aż samica zbliży się do ~3 cm DC (nakarmiona) a także aż dłuższy czas nie będzie linieć.

Samica:

Samiec - nabyty już jako dorosły osobnik. Wielkością przewyższał samicę ale spowodowane było to jego długimi odnóżami. Poza tym posiadał większy karapaks niż samica. Dokładna wielkość samca przedstawiona jest na poniższych zdjęciach.

Samiec:

Pierwsze dopuszczanie:

Przygotowałem terrarium o wymiarach 30x20x20 cm i najpierw wpuściłem tam samicę. Następnie wpuściłem samca i pozwoliłem aby sam podszedł do samiczki. Na początku samiczka była niezbyt chętna i albo delikatnie odganiała samca albo odchodziła od niego. Jednak po upływie około piętnastu minut takich podchodów, pozwoliła na zbliżenie.

Drugie dopuszczanie:

Tym razem wpuściłem samca na stałe do samicy i nie obserwowałem pajączków. Jednak na samym początku samczyk niezbyt się interesował swoją wybranką. Parka więc siedziała ze sobą dwie doby. Niestety samiec poniósł śmierć - nie było to jednak spowodowane działalnością samicy. Po prostu jego życie naturalnie dobiegło końca.

Samica (z lewej) i samiec (z prawej):

Dość długo czekałem na kokon ale samica w końcu go zrobiła. Następnie w odstępach około dwóch tygodni do miesiąca albo trochę więcej od poprzedniego robiła następne kokony.

Samica z kokonem:

Kokon zostawiłem na dwa tygodnie samiczce następnie go odebrałem i zacząłem inkubować. W ciągu kolejnego tygodnia pojawiły się nimfy a po jeszcze jednym - dwóch tygodniach pajączki zaczęły linieć na L1. Maluszki trzeba rozdzielić stosunkowo szybko bo chętnie polują na siebie.

Kokon z nimfami:

Kokon z liniejącymi już na L1 pająkami:

Młody osobnik z kokonu, z upolowaną przez siebie ofiarą:

Autor: Wodnik & twelve