Avicularia geroldi Email

Dorosłe samica i podrostek:

Dorosły samiec podczas kopulacji z samicą: (fot: nezu)

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Avicularia geroldi

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Brazylia, Wenezuela

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice dorastają średnio do ~6 cm DC, z rozpostartymi odnóżami do ~14 cm. samce mniejsze ~4 cm DC. Odnóża, oraz karapaks kolory seledynowego. Odwłok czarny częściowo pokryty krótkimi beżowymi włoskami. Końcówki odnóży jasno-pomarańczowe.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x35 cm. Młode osobniki możemy trzymać np.: w pojemnikach na mocz. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~3 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego robiąc wystrój terrarium powinniśmy wziąć to pod uwagę, i stosując np.: tuby korkowe, w których pająk uwije sobie gniazdo. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była mokra). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.

Temperatura:

27-28°C, z nocnym spadkiem o kilka stopni.

Wilgotność:

70-80%

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie nie należy do trudnych. Samice rzadko bywają agresywne w stosunku do samców. Zdarza się jednak, że po kopulacji partner zostaje zjedzony. Po ~3 miesiącach składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiają się nimfy.

Uwagi/ciekawostki:

Jak wszystkie ptaszniki z rodzaju Avicularia, tak i ten potrafi utrzymywać się na powierzchni wody. Potrafi dobrze skakać. Nie znajduje się na liści CITES.

Opinia hodowcy:

Nie przysparza żadnych problemów jeśli chodzi o hodowlę. Młode dość szybko linieją. Preferuje ruchliwy pokarm. Drewnojady, czy mączniki często zdążają się zakopać pod podłoże zanim zostaną zjedzone.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 2
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 3

Zdjęcia: Pulek, Mac Santos (of Philippines), nezu