Avicularia huriana Email

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Avicularia huriana

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Ekwador.

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice dorastają do ~7 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami do ~ 18 cm. Samce mniejsze: ~4.5 cm DC. Ptasznik koloru ciemno-fioletowego. Praktycznie w całości pokryty długimi włoskami z jasnymi końcówkami. Odwłok czarny, częściowo pokryty ciemno-czerwonymi włoskami. Końcówki odnóży – jasno-pomarańczowe.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x35 cm. Młode osobniki możemy trzymać np.: w pojemnikach na mocz. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~3 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego robiąc wystrój terrarium powinniśmy wziąć to pod uwagę, i stosując np.: tuby korkowe, w których pająk uwije sobie gniazdo. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była mokra). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.

Temperatura:

26-28°C, z nocnym spadkiem o kilka stopni.

Wilgotność:

~75%

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Nie należy do trudnych. Samice rzadko bywają agresywne w stosunku do samców. Zdarza się jednak, że po kopulacji partner zostaje zjedzony. Po ~3 miesiącach składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiają się nimfy.

Fot. 1: Para pająków tuż przed kopulacją

Fot. 2: Para pająków tuż przed kopulacją

Fot. 3: Pająki podczas kopulacji

Uwagi/ciekawostki:

Jak wszystkie ptaszniki z rodzaju Avicularia, tak i ten potrafi utrzymywać się na powierzchni wody. Potrafi dobrze skakać. Nie znajduje się na liści CITES.

Opinia hodowcy:

Jeden z większych przedstawicieli rodzaju Avicularia. Maluchy, jak i dorosłe osobniki bardzo chętnie przyjmują pokarm.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.