Avicularia urticans Email

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Avicularia urticans

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Peru, Brazylia.

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice tego gatunku średnio dorastają do ~6 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami do ~13 cm. Dorosłe samce najczęściej mierzą ~4,5-5 cm DC. Ubarwienie koloru granatowego, odwłok czarny częściowo pokryty krótkimi czerwonymi włoskami, oraz kilkoma długimi białymi. Końcówki odnóży: jasno-pomarańczowe.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x40 cm (dł. x szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~3 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Temperatura:

27-29°C, z nocnym spadkiem o kilka stopni.

Wilgotność:

70-85%.

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Nie należy do trudnych. Jedyną trudnością może okazać się znalezienie dorosłej czystej gatunkowo pary. Samice rzadko bywają agresywne w stosunku do samców. Zdarza się jednak, że po kopulacji partner zostaje zjedzony. Po ~3 miesiącach składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiają się nimfy.

Uwagi/ciekawostki:

Ptaszniki z rodzaju Avicularia potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Posiada bardzo ładne ubarwienie, dlatego jest chętnie kupowany przez wielu hodowców. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów. Podatny jest na podstawowe błędy początkujących hodowców.

Opinia hodowcy:

Samice tego gatunku potrafią być bardzo spokojne, czasami jednak potrafią się postawić. Dobrze skaczą. Maluch tego gatunku są dość szybkie i żarłoczne. Większe osobniki preferują ruchliwy pokarm np.: świerszcze.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.