Avicularia velutina Email

Samica:

Samiec:

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Avicularia velutina

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Wenezuela.

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice średnio dorastają do ~5 cm DC, z rozpostartymi odnóżami, natomiast do ~12 cm. Samce nieco mniejsze, i zazwyczaj są dorosłe mając ~4 cm DC. Ubarwienie koloru ciemno-błękitnego. Odwłok czarny częściowo pokryty krótkimi czerwonymi włoskami. Tylne odnóża pokryte są długimi włosami przechodzącymi w czerwień. Końcówki odnóży jasno-pomarańczowe.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x40 cm (dł. x szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~3 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Temperatura:

26-28°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność:

70-80%.

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Stosunkowo łatwe. Jedyna trudnością obecnie może okazać się skompletowanie dorosłej, czystej gatunkowo pary. Jeżeli jednak dojdzie do kopulacji, po ~2 miesiącach samica składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiać się zaczynają pierwsze nimfy I.

Uwagi/ciekawostki:

Ptaszniki z rodzaju Avicularia potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów. Na pierwszy żyt oka jest podobno to innych gatunków tego rodzaju, dlatego nierzadko bywa z nimi mylona.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.


Zdjęcie: matthieu