Iridopelma seladonium Email

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Iridopelma seladonium

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Brazylia.

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice tego gatunku dorastają średnio do ~1,5 cm DC, z rozpostartymi odnóżami natomiast do ~4 cm. Samce są nieco mniejsze, oraz smuklejsze. Dorosłe mierzą zazwyczaj ~1 cm DC. Pająk ten charakteryzuje się pięknym ubarwieniem, dla niektórych najładniejszym z podrodziny Aviculariinae. Odnóża od pazurków (Claws) po rzepki (Patella) są koloru połyskująco-oliwkowego. Natomiast udo (Femur) jest koloru różowego. Całe odnóża pokryte są jasnymi włoskami. Przez środek karapaksu przebiega charakterystyczna szeroka linia koloru zielonego, natomiast jego pozostała część jest złotawa. Odwłok jest czarny, ozdobiony dużym ornamentem koloru od pomarańczowego, po czerwony. Pokryty jest również kilkoma niewielkimi jasnymi włoskami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 15x15x15 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~3,5 cm. Terrarium możemy przyozdobić według własnych upodobań, uwzględniając biotop pająka. Na pewno ciekawym elementem wystroju będą tuby korkowe, gałęzie, kamienie, odpowiednie rośliny itp. Niezbędnym elementem w terrarium  jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego ewentualnej śmierci. Konieczna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura:

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~24-25°C.

Wilgotność:

~80%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Samo rozmnożenie nie powinno przysparzać problemów. Problemem okaże się jednak skompletowanie dorosłej pary, które obecnie jest niemożliwe. Jeżeli jednak dojdzie do kopulacji, samica po upływie ~80 dni składa kokon, w którym po następnych (zwykle ~25 dniach) zaczną pojawiać się nimfy I, w ilości ~50 sztuk.

Uwagi/ciekawostki:

Obecnie niedostępny. Gatunek endemiczny dla terenów Brazylii. Jest to spokojny, posiadający słaby jad pająk, oraz jest odporny na podstawowe błędny hodowców. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonym hodowcom.