Avicularia avicularia Email

Dorosła samica:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Avicularia avicularia

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Gujana francuska, Wenezuela, Trynidad i Tobago.

Biotop:

Avicularia avicularia występuje w strefie klimatu równikowego wilgotnego, który charakteryzuje się występowaniem opadów przez cały rok. Dodatkową przyczyną wilgotnego i gorącego klimatu jest Prąd Południoworównikowy który obmywa wybrzeża Brazylii, i Gujany Francuskiej i ciągnie się dalej w kierunku północno-zachodnim. Temperatury są wysokie przez cały rok, ale nie występują ekstrema termiczne. Temperatury wynoszą od 24° do 28 °C. W Cayenne średnia temperatura w najchłodniejszym okresie wynosi 25,6 °C, a najcieplejszym 26,2 °C. Amplitudy dobowe są niewielkie. Opady deszczu przez cały rok są wysokie i nie występuje tam pora sucha. Jedynie na południowych krańcach kraju, w obrębie Wyżyny Gujańskie występuje kilkumiesięczna pora sucha, ale i tam opady są wysokie i przekraczają rocznie 2000 mm. W strefie nadmorskiej średni roczny opad wynosi 3500 mm, w Cayenne – 3717 mm. Przez cały rok utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza powyżej 80%.

Wygląd:

Avicularia avicularia dorasta średnio do ~5 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami osiąga nawet 15 cm. Karapaks koloru ciemno oliwkowego. Odwłok czarny, częściowo pokryty ciemno-czerwonymi włoskami. Odnóża koloru oliwkowego pokryte są niewielkimi ciemnymi włoskami. Jedynie ostatnie para odnóży pokryta jest długimi, rzadkimi czerwonawymi włoskami. Cechą praktycznie całego rodzaju Avicularia, jest to iż pazurki (Claws) zakryte są jasno czerwonymi włosami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika Avicularia avicularia, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x40 cm (dł. X szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~3 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Temperatura:

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~25-29°C, z nocnym spadkiem o kilka stopni.

Wilgotność:

70-80%

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie tego gatunku nie należy do trudnych. Para chętnie kopuluje. Zdarza się, że samiec po odbytym stosunku zostaje zjedzony, dlatego po kopulacji można od razu pająki rozdzielić. Samiec po kopulacji musi się napełnić, aby muc ponownie przystąpić do zapłodnienia samicy. Gdy to zrobi, parę ponownie można do siebie dopuścić. Po ~70 dniach samica składa kokon. Po kolejnych ~25 dniach w kokonie zaczynają pojawiać się pierwsze młode pająki nazywane nimfami.

Fot: Kokon

Uwagi/ciekawostki:

Ptaszniki z rodzaju Avicularia potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów.

Opinia hodowcy:

Piękny i ciekawy w obserwacji ptasznik. Prowadzi aktywny tryb życia, buduje niesamowite gniazda. Nigdy nie miałem problemu z karmieniem zarówno młodych, jak i tych starszych osobników. Mimo wszystko lubią robić sobie głodówki, które mogą trwać nawet kilka miesięcy. Rozmnażanie nie powinno sprawić nam żadnych problemów. Samice stosunkowo szybko wytwarzają kokony. Polecam więc tego ptasznika zarówno jako pierwszego nadrzewnego w hodowli, oraz jak kolejnego z rzędu, gdyż z pewnością będzie ozdobą każdego terrarium.

Polecany dla :

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 1
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 1

Zdjęcia: Mac Santos of Philippines

Wikipedia