Avicularia azuraklaasi Email

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Avicularia azuraklaasi

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Ekwador, Peru.

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Ptasznik dorasta do ~5 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami do ~14 cm. Ubarwienie koloru ciemno oliwkowego. Odwłok czarny częściowo pokryty długimi ciemnoczerwonymi włoskami. Cechą charakterystyczną praktycznie całego rodzaju Avicularia, jest to iż pazurki (Claws) zakryte są jasno czerwonymi włosami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x40 cm (dł. X szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, pojemnikach na mocz itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~3 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Temperatura:

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~25-29°C, z nocnym spadkiem o kilka stopni.

Wilgotność:

75-80%

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Samo rozmnażanie nie należy do trudnych. Jedynym problemem może okazać się skompletowanie dorosłej czystej gatunkowo pary. Para chętnie kopuluje. Zdarza się, że samiec po odbytym stosunku zostaje zjedzony, dlatego po kopulacji można od razu pająki rozdzielić. Samiec po kopulacji musi się napełnić, aby muc ponownie przystąpić do zapłodnienia samicy. Gdy to zrobi, parę ponownie można do siebie dopuścić. Po ~70 dniach samica składa kokon. Po kolejnych ~25 dniach w kokonie zaczynają pojawiać się pierwsze młode pająki nazywane nimfami.

Uwagi/ciekawostki:

Ptaszniki z rodzaju Avicularia potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów.

Opinia hodowcy:

Ptasznik ten jest łudząco podobny do innych przedstawicieli rodzaju Avicularia, dlatego często bywa z nimi mylony. Łatwy w hodowli, i ciekawy w obserwacjach gatunek. Czyste gatunkowo osobniki, to jednak rzadkość w polskich hodowlach.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.