Avicularia bicegoi Email

Dorosła samica:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Avicularia bicegoi

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Brazylia.

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Spory ptasznik dorastający do ~6 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami 14-15 cm. Dorosłe osobniki są bardzo atrakcyjnie ubarwione: posiada jasnofioletowy karapaks, oraz odnóża. Odwłok czarny porośnięty czerwono-filoetowymi włoskami.  Cały pająk pokryty jest długimi jasnymi włoskami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x40 cm (dł. x szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~3 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Temperatura:

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~25-28°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność:

70-80%

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Nie należy do trudnych. Samica bardzo rzadko bywa agresywna w stosunku do samca. Pająki dla pewności można dopuścić kilka razy. Po ~8 tygodniach samica składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiają się nimfy I.

Uwagi/ciekawostki:

Ptaszniki z rodzaju Avicularia potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów.

Opinia hodowcy:

Przepiękny ptasznik, dorastający do bardzo imponujących rozmiarów. Najchętniej poluje na ruchliwy pokarm typu np.: świerszcz, szarańcza itp. Jak większość pająków, najbardziej jest aktywny nocą.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

 

Zdjęcia: matthieu