Monocentropus balfouri Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Monocentropus balfouri

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Afryka: wyspa Socotra (gatunek endemiczny)

Biotop:

Obecnie brak jest dokładnych informacji na temat środowiska życia tego pająka. Wiadomo jednak że żyje on w różnych warunkach. Zamieszkuje tereny raczej suche, kopie niewielki norki, w których wije sobie gniazdo.

Wygląd:

Samice dorastają do ~7 cm DC, oraz ~18 cm z rozpostartymi odnóżami. Jest bardzo atrakcyjnie ubarwiony: odnóża od segmentu tarsus, aż po petalle są niebieskie. Femur podobnie, z tą różnicą iż po bokach jest kremowy. Odwłok jest ciemny (brązowy/czarny) pokryty kremowymi włoskami. Karapaks oliwkowy; chelicery czarne. Samce różnią się od samic: przede wszystkim posiadają niebieski karapaks, a odwłok po części jest niebieskawy. Ubarwienie jednak mniej, lub bardziej zależy od środowiska występowania.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Standardowe terrarium dla tego pająka powinno mieć wymiary ~30x30x25 (dł. x szer. x wys.). Odpowiedni będzie również podobnych rozmiarów plastikowy pojemnik. Jako podłoże powinniśmy zastosować włókno kokosowe z mieszanką pisaku o grubości ~10 cm, z uwagi na to iż pająk ten lubi kopać norki. W zbiorniku z pająkiem powinna być zapewniona dostateczna wilgotność, połączona z dobrą wentylacją. Podłoże można co jakiś czas wymieniać, w celu pozbycia się resztek pokarmu i co za tym idzie np.: roztoczy.

Temperatura:

Powinna oscylować w granicach ~28-30°C z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność:

70-85%.

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: niewielkimi mącznikami, pinkami, wylęgiem świerszcza, czy karaczanami. Większe osobniki zaś dorosłymi postaciami tych owadów. Można również odławiać świerszcze z łąk, jest to jednak dość ryzykowne posunięcie w uwagi iż owy plankton może być zakażony np.: nicieniami, które mogą zagrozić życiu pająka. Resztki pokarmu należy bezwzględnie usuwać z terrarium.

Rozmnażanie:

Trudne. Samiec musi zostać zaakceptowany przez samicę. Niekiedy mimo dojrzałości pary, nie dochodzi do kopulacji, i samiec zostaje zjedzony. Watro jednak co kilka dni próbować. Przed kopulacją należy intensywnie nakarmić samicę. Po udanej kopulacji samica składa kokon po upływie ~80 dni.

Fot 1: Kokon wbudowany w gniazdo

Uwagi/ciekawostki:

Inne nazwy tego pająka to Socotra blue babon. Nazwa ta pochodzi od miejsca występowania, oraz ubarwienia pająka. Potrafi strydulować, co zaniepokojony czyni. Jad tego pająka jest silny. Wranik w 1999 roku odłowił kilka sztuk z czerwonymi włoskami, przez co brana jest pod uwagę druga forma barwna, lub osobny gatunek. Nadaje się do hodowli grupowej. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 3
Trudność hodowli 3
Dostępność 3

Zdjęcia samicy: Miguel Gomez ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Zdjęcia samca: AlainL, Mac Santos of Philippines