Monocentropus lambertoni Email

Dorosła samica:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Monocentropus lambertoni

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Afryka: Madagaskar

Biotop:

Obecnie brak jest dokładnych informacji na temat biotopu tego pająka.

Wygląd:

Samice tego gatunku osiągają rozmiar ~7 cm DC, oraz ~18 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce różnią się od samic wielkością, i budową. Dorosłe rzadko przekraczają 5 cm DC. Ubarwienie to głównie kolor szaro-brązowy. Jedynie femur jest nieco ciemniejszy, i przybiera kolor ciemno-brązowy. Odnóża oraz odwłok pokryte są szarymi włoskami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Wielkość terrarium dla dorosłej samicy powinna wynosić ~30x30x30 cm. Jako podłoże można zastosować żwir, z mieszanką ziemi, lub torfu o grubości ~15 cm. Część podłoża powinna być stale wilgotna. Ponadto obowiązkowa jest miseczka z wodą, oraz wentylacja.

Temperatura:

Dzień: 28°C, noc: 22°C.

Wilgotność:

~70%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

-brak-

Uwagi/ciekawostki:

Gatunek w Polsce niedostępny. W zagranicznych hodowlach pojawia się, jednak równie rzadko ze względu iż jest on stosunkowo nowy w niewoli. Większość pająków pochodzi z odłowu. Z powodzeniem można hodować w grupie. Nie znajduje się na liści CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 3
Trudność hodowli 4
Dostępność 6

Zdjęcia: Jesse Esser