Ceratogyrus darlingi Email

Dorosła samica: (fot. Michal302)

Dorosły samiec: (fot. nezu, Jmugleston)

Wylinka dorosłej samicy (1, 2): (fot. Tomasz9011991) oraz samica 3 cm DC (fot. c4n)

 


Nazwa angielska: African Horned Tarantula


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Ceratogyrus darlingi

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Afryka: Botswana, Mozambik, Zimbabwe.

Biotop:

Pająk występuje w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, oraz suchego. Najcieplej jest w porze deszczowej, temperatury wahają się od 26-29°C. W czasie trwania pory suchej kiedy słońce świeci nad półkulą północną jest chłodniej, zwłaszcza na południowych krańcach Mozambiku. Opady są zróżnicowane i związane z rytmem wspomnianych pór roku. Na południu kraju deszczy jest mało, średnia to około 400 mm. Im dalej na północ tym opady są większe. Na północy średnia opadowa w głębi lądu wynosi około 800 mm. Na wybrzeżu w północnej części kraju, to około 1 000 mm. rocznie.

Wygląd:

Samice dorastają do ~6 cm DC. Samce są mniejsze. Rzadko przekraczają 4 cm DC. Posiadają haki, oraz bulbusy. Cały rodzaj Ceratogyrus spp. jest charakterystyczny z uwagi na występowanie rogu, po środku karapaksu (fovea). Ubarwienie tych pająków to głównie kolor szary. Odnóża są szare, z licznymi, czarnymi, oraz białymi wstawkami. Ponadto pokryte są szarymi włoskami (za wyjątkiem femur, który jest pokryty rudymi). Odwłok jest szary, z czarnymi punktami, oraz liniami. Karapaks szary, z rogiem odchylonym ku odwłokowi.

Fot. 1: Charakterystyczny "róg". Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

30x30x30 cm będzie optymalne dla dorosłej samicy. Jako podłoże można zastosować włókno kokosowe zmieszane z piaskiem w proporcji 1:1. Obowiązkowa jest miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka. Ważna jest również wentylacja, która w terrarium szklanym powinna być wykonana z blachy perforowanej. Młode pająki trzymamy w pojemnikach na mocz, lub po żywności.

Temperatura:

~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~22°C

Wilgotność:

~65%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Stosunkowo łatwe. Samica składa kokon po ~10 tygodniach od kopulacji. Znajduje się w nim ~100 jaj.

OSOBNY ARTYKUŁ: ROZMNAŻANIE

ZOBACZ RELACJĘ Z ROZMNOŻENIA: KLIK


Fot. 2: Przygotowanie do kopulacji. Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)

Fot. 3: Para pająków tuż przed kopulacją. Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)

Uwagi/ciekawostki:

Pająki te są ciekawym obiektem obserwacji. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków w terrarium, potrafi budować okazałe gniazda, a nierzadko nawet kopać tunele niczym podziemny pająk. Dysponuje dość silnym jadem. Potrafi strydulować. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES.

Fot. 4: Hak goleniowy na pierwszej parze odnóży. Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 2
Dostępność 1

www.wikipedia.org - PL

www.africangamesafari.com