Ceratogyrus meridionalis Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

wkrótce!

 


Nazwa angielska: Zimbabwe Gray Baboon


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Ceratogyrus meridionalis

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Afryka: Zimbabwe.

Biotop:

Sawanna.

Wygląd:

Ubarwienie tych pająków to głównie, różne odcienie koloru szarego. Odwłok, klasyczny dla Ceratogyrus spp. – szary, z licznymi czarnymi plamkami. Karapaks, jest również szary, jednak z przewagą licznych ciemnych prążków rozchodzących się od środka. Okolice oczu są stricte czarne. Odnóża szare, z ciemniejszymi, rudymi goleniami. Pająk ten posiada bardzo mały róg. Samice dorastają do ~6 cm DC. Samce są mniejsze, oraz posiadają znacznie smuklejsze ciało. Karapaks, oraz odwłok są złotawe, z ciemnym ornamentem. Dorosłe mierzą ~4 cm DC.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm, gdzie mniejszy wymiar to wysokość. Jako podłoże zastosujmy włókno kokosowe, lub piasek (można również mieszankę) o grubości ~6 cm. Jeżeli zapewnimy większą ilość podłoża (~15 cm) pająk będzie mógł wykopać sobie norkę. Ważna jest miseczka z wodą, oraz uzupełniająca ją wentylacja. Młode osobniki trzymamy w mniejszych plastikowych pojemnikach, oraz kliszówkach (pająki ~L1).

Temperatura:

~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~22°C

Wilgotność:

~70%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Trudne, z racji iż pająki są trudno dostępne w handlu. Po pomyślnej kopulacji, samica może złożyć kokon, co zazwyczaj robi po ~2-3 miesiącach. W kokonie znajduje się ~100 jaj. Kokon zaleca się odebrać po ~0 dniach, gdy powinny być już nimfy I.

Uwagi/ciekawostki:

Są to atrakcyjnie ubarwione pająki, zachowaniem, i poniekąd wyglądem przypominają pająki z rodzaju Pterinochilus spp. Są dość agresywne, i dysponują względnie silnym jadem. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 2
Dostępność 5

Bibliografia:

  • Hirst, A.S. 1907.
    Descriptions of new species of African spiders and Solifugae.  Ann. Mag. nat. Hist. (7) 20: 33-39 [p. 35, f. 2].