Ceratogyrus pillansi Email

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Ceratogyrus pillansi

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Afryka: Zimbabwe, RPA

Biotop:

Sawanna.

Wygląd:

Samice dorastają do ~6 cm DC, oraz ~15 cm z odnóżami. Samce są znacznie mniejsze, oraz posiadają smuklejsza budowę ciała. Na pierwszej parze odnóży krocznych, widoczne są haki. Odnóża są szare. Niektóre ich segmenty oddzielone są jasną otoczką. Odwłok jest kremowy, nakrapiany czarnymi punktami. Ponadto pokryty jest włoskami kremowego koloru. Karapaks jest szary, c czarnymi prążkami rozchodzącymi się od coxa, gdzie również widoczny jest niewielki róg.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

30x30x25 cm (25 – wysokość). W terrarium pająka można wstawić tuby korkowe, które pająk zastosuje do budowy gniazda, lub zapewnić większą ilość podłoża (~15 cm). Wówczas pająk wykopie norkę. W terrarium powinna być również systematycznie napełniana miseczka z wodą.

Temperatura:

~27-29°C, z nocnym spadkiem o ~5°C

Wilgotność:

~70%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Trudne, z racji na niedostępność w polskim handlu. Pomijając jednak ten mankament, podobne do pozostałych pająków w tej podrodzinie.

Uwagi/ciekawostki:

Są dość agresywne pająki, i dysponują silnym jadem. Z pewnością nie nadają się dla początkujących hodowców. Nie znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 2
Dostępność 5