Pterinochilus murinus Email

Dorosła samica orange:

Dorosła samica usambara: (fot: jorzata, czulo)

Dorosły samiec usambara:

Młoda samica NCF: (fot: Michal302)

 


Nazwa polska: Ptasznik słoneczny

Nazwa angielska: Mombasa Golden Starburst


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Pterinochilus murinus

Synonimy:

Harpactira elevata

Pterinochilus:

 • alluaudi
 • leetzi
 • simoni
 • spinifer
 • mammillatus

Występowanie:

Afryka: Angola, Botswana, Kenia, Namibia, Zimbabwe

Biotop:

Pająki występują głównie w strefie klimatu podrównikowego. Średnie opady w ciągu roku wynoszą około 1000 mm. Występują tam dwie pory deszczowe. Pierwsza w marcu i kwietniu, a druga we wrześniu i październiku. Na północ i północny wschód od Jeziora Wiktorii klimat staje się coraz bardziej suchy. Na północnym wschodzie opady maleją do około 300 mm rocznie. Tereny na zachodzie są nieco wilgotniejsze - około 500 mm rocznie. Generalnie temperatury są wysokie. Obszary poniżej 1000 m n.p.m. charakteryzują się średnimi temperaturami rocznymi powyżej 22 °C. W czasie pory suchej, zwłaszcza bezpośrednio przed nastaniem opadów, jest upalnie, powyżej 30 °C. Po deszczach ochładza się, by po kilku tygodniach powietrze znów zaczęło się nagrzewać. Najgoręcej jest na wschodzie, na wybrzeżu. Średnio jest to od 24 °C w marcu do 28 °C w lipcu.

Wygląd:

Samice P. murinus dorastają do ~6 cm DC, oraz ~16 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są oczywiście mniejsze. Dorosłe mierzą ~4 – 5 cm DC. Posiadają haki na pierwszej parze odnóży krocznych, oraz bulbusy. P. murinus występuje w kilku podstawowych formach barwnych:

 • Nominal Color Form (NCF) – ubarwienie pająka występującego w tej odmianie barwnej, to głównie kolor jasno żółty, dający wrażenie wyblakłego. Jest to jedna z popularniejszych form występujących w handlu. Odnóża są jasnożółte z bardziej kontrastowym udem. Wszystkie pokryte są beżowymi włoskami. Karapaks, jest również wyblakło – żółty, w ciemniejszymi liniami, rozchodzącymi się od jego środka. Odwłok przyjmuje kolor tai sam jak reszta ciała, jest jednak „nakropiony” czarnymi punktami.
 • Orange Color Form – jest to również popularna forma barwna. Odnóża, karapaks, oraz odwłok są jasno – pomarańczowe. Ponadto odwłok zdobią ciemne cętki. Na karapaksie widoczne są ciemne pasy rozchodzące się promieniście od coxa.
 • Usambara – pająki tą przyjmują kolor intensywnie żółty. Pręgi na karapaksie, oraz łatki na odwłoku występują, jak w poprzednich formach barwnych.
 • Red Color Form (RCF) – pająki te są pokryte ciemnopomarańczowym kolorem, oraz włoskami na odnóżach, oraz odwłoku (tego samego koloru). Niezależnie od formy barwnej na karapaksie, oraz odwłoki widoczne są łatki, oraz pręgi. Spód ptasznika, w niektórych miejscach jest czarny.
 • Dark Color Form (DCF) – jak nazwa wskazuje, pająk jest ciemniejszy od pozostałych form. Ubarwienie to głównie kolor szary. Na karapaksie widoczne są grafitowe linie rozchodzące się promieniście od środka. Odnóża przyjmują odcień szarości, z czarnymi udami. Odwłok jest szary, z jaśniejszymi plamkami.
 • Kalahari form – odnóża są czarne, pokryte złotawymi włoskami. Odwłok jest kremowy, intensywnie poryty ciemnymi plamkami. Karapaks jest kremowo – złoty z ciemnymi pręgami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłego osobnika odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x20 cm (20 – wysokość). Jako podłoże możemy użyć piasku, a w celu zwiększenia absorpcji wilgoci wymieszać go z torfem lub włóknem kokosowym. Jest to afrykański pająk, dlatego możemy zrezygnować ze zwilżania podłoża, jednak musimy wówczas zapewnić pająkowi miseczkę w wodą. Młode pająki możemy trzymać w mniejszych plastikowych pojemnikach.

Temperatura:

~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~22°C

Wilgotność:

~65%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie P. murinus nie należy do trudnych. Dorosłe osobniki są w handlu szeroko dostępne. Samice bywają agresywne w stosunku do samców, dlatego aby uniknąć zjedzenia partnera, samicę należy przed kopulacją intensywnie podkarmić. Kokony są składane po ~60 dniach. Znajduje się w nich ~150 jaj. Pierwsze nimfy pojawiają się w kokonie po ~25 dniach.

Fot 1: Pająki o odmianie barwnej 'usambara' podczas kopulacji

Fot 2: Samica pilnująca wbudowanego w gniazdo kokonu

Fot 3: Wbudowany w strukturę gniazda kokon

Fot 4: Kokon po wyciągnięciu

Uwagi/ciekawostki:

Są to agresywne pająki, które dysponują dość silnym jadem. Należą do bardzo szybkich ptaszników, o czym przekonało się już wielu hodowców. Plecie dużo pajęczyny, oraz buduje duże gniazda. Chętnie przyjmuje pokarm. Występuje w wielu atrakcyjnych odmianach barwnych. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 3
Dostępność 1

www.wikipedia.org - PL

Bibliografia:

 • Pocock, R.I. 1897.
  On the spiders of the suborder Mygalomorphae from the Ethiopian Region, contained in the collection of the British Museum.
  Proceedings of the Zoological Society of London 1897: 724-774 [p. 753, pl. 43, f. 4].
 • BERTHOULY, R. 1997.
  Note sur l'élevage de PTERINOCHILUS sp. "Usumbura" (Mygalomorpha, Theraphosidae, Harpactirinae).