Pterinochilus lugardi Email

Dorosła samica:

 

Dorosły samiec:

Spermetka dorosłej samicy:Nazwa angielska: Grey Starburst Baboon


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Pterinochilus lugardi

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Afryka: Tanzania, RPA.

Biotop:

Obszar występowanie tego gatunku (główne RPA) charakteryzuje duża roczna amplituda temperatur. średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu wynosi około 14 °C na zachodnim wybrzeżu (sierpień) do 18 °C na wschodnim i południowo-wschodnim wybrzeżu (lipiec), w najcieplejszym miesiącu (styczeń) od 17 °C na wschodnim wybrzeżu do 25–27 °C; na południowym zachodzie. Najwyższe temperatury występują na obszarze Kalahari, średnie wartości wahają się od 26 do 28 °C. Występują duże wahania dobowe, co oznacza, że w dzień występują duże upały, a w nocy jest zimno. Układ opadów jest silnie zróżnicowany pod względem wielkości, rozkładu rocznego i terytorialnego. Najwyższe opady ponad 1000 mm. rocznie występują we wschodniej części kraju, natomiast na zachodzie są one niskie. Średnio zachodnia część kraju otrzymuje rocznie około 600 mm.

Wygląd:

Cały rodzaj Pterinochilus, należy do atrakcyjnych ptaszników. Ubarwienie tego gatunku ptasznika, świadczy o przynależności do tegoż rodzaju. Samice dorastają do ~5 – 6 cm długości samego ciała, oraz ~12 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są oczywiście sporo mniejsze, i smuklejsze. Dorosłe niezmiernie rzadko przekraczają 4 cm DC. Jeśli chodzi o cechy ubarwienia samicy, głównym kolorem jest jasny beż, który pokrywa odnóża, karapaks, oraz odwłok pająka. Oczywiście przyjmuje od różne odcienie, i tak na odwłoku, przechodzi w jaśniejszy, wpadający w pomarańcz.  Ponadto na karapaksie widoczne są ciemne prążki, typowe dla tego rodzaju, a na odwłoku czarne cętki.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm. Mniejszy wymiar to wysokość. Jako podłoże ciekawym rozwiązaniem będzie mieszanka włókna kokosowego, oraz piasku. W terrarium mogą znaleźć się elementy wystroju złożone z kamieni, czy tuby korkowej ułożonej na podłożu.

Temperatura:

~27-29°C, z kilkustopniowym nocnym spadkiem.

Wilgotność:

~70%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie nie należy do trudnych. Przebiega podobnie jak u np.: P. murinus. Samica składa kokon po ~2 miesiącach.

OSOBNY ARTYKUŁ: ROZMNAŻANIE

Uwagi/ciekawostki:

Gatunek sklasyfikowany w 1897 roku przez Pocok’a. Pająk ten jest szybki, zazwyczaj agresywny, oraz dysponuje stosunkowo silnym jadem. Samice dożywają ~12 lat, samce natomiast giną po ~15 miesiącach. Jego synonimy to: Harpactirella flavipilosa, Pterinochilus flavipilosus. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 3
Trudność hodowli 2
Dostępność 3

Bibliografia:

  • Foto: RSA, Mariusz86
  • www.wikipedia.org - PL
  • www.africangamesafari.com
  • Pocock, R.I. 1900.
    Some new Arachnida from Cape Colony. Ann. Mag. nat. Hist. (7) 6: 316-333 [p. 318].
  • Messenger, P. 1988.
    Breeding notes and observations of Pterinochilus lugardi. Journal of the British Tarantula Society 22(2): 39-42.