Pojemniki: naziemne Email

Pojemniki dla ptaszników naziemnych

 

Małe pająki:

Pająki naziemne w stadium ~L1-4 możemy trzymać w pojemnikach po kliszy, moczboxach, lub innych podobnych gabarytowo pojemnikach. Aby odpowiednio przygotować taki pojemnik należy uwzględnić kilka rzeczy:

  • Wentylacja – nie może być zbyt duża, tak aby pająk nie uciekł, co niestety w często się zdarza, gdyż hodowcy przeliczają się, i wiercą zbyt duże otwory wentylacyjne. W pojemniku po kliszy możemy wywiercić kilka dziurek o średnicy kilka milimetrów. Wentylacja odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż zapewnia cyrkulację powietrza, i dostęp do niego naszemu pająkowi.
  • Podłoże – odpowiednie będzie włókno kokosowe, względnie z mieszanką torfu o grubości ~1,5 cm. Pamiętajmy, aby nie doprowadzić do całkowitego wyschnięcia podłoża – najlepiej jest część pozostawić wilgotną, natomiast drugą część suchą. Jeśli chodzi o jego wymianę; raz na kilka miesięcy powinniśmy to uczynić, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się ewentualnych prostaczy, skoczogonków, i innych gości w pojemniku, którzy pojawiają się np.:  gdy nie wyciągamy systematyczne resztek pokarmu.

W takim pojemniku nie są wymagane żadne ozdoby, czy kryjówki – o to zadba sam pająk.

Podrostki:

Większe pająki w stadium ~L6-9 możemy trzymać Np. w faunboxach. Warunki są podobne jak wyżej wymienione. Z tym że w takich pojemnikach wentylacje jest wykocona fabrycznie, i nie musimy w nią ingerować. W takim pojemniku możemy pająkowi zapewnić kryjówkę w postaci np: położonej i częściowo zakopanej doniczki, w której pająk w razie zaniepokojenia będzie się ukrywał. Zwilżamy podobnie jak w poprzednim przypadku – najlepiej część pozostawić suchą, a część wilgotną. Oczywiście która połówka powinna być większa, to zależy od miejsca występowania danego pająka. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie miseczki z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, oraz pomoże nam w utrzymaniu wilgotności na dostatecznie wysokim poziomie.

Dorosłe osobniki:

Dorosłe pająki trzymamy odpowiednio przystosowanych do tego terrariach, oraz jego wymiarach. Dla pająków naziemnych preferowanym wymiarem jest ~30x3x30. Warstwa podłoża powinna wynosić ~3-5 cm. Tylną ściankę terrarium możemy wyłożyć korkiem prasowanym, jednak wyłącznie w celu poprawienia estetyki. Możemy również zastosować kryjówki, którymi mogą być Np: łupiny kokosa, kawałki kory kamienie itp. Niezbędnym elementem jest również miseczka z wodą, oraz wentylacja wykonana z blach perforowanych. Terrarium dla pająków naziemnych powinno być otwierane od góry.

Fot. 1: Kompleks terrarii dla ptaszników preferujących naziemny tryb życia. Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)