Holothele sp. Norte de Santander Email

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Holothele sp. Norte de Santander

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Kolumbia

Biotop:

Kolumbia położona jest w strefie klimatów równikowych. Średnia roczna temperatura powietrza na nizinach wynosi 25-28°C. A Kolumbijskiej części And występuje 5 pięter klimatycznych. Holothele sp. Norte de Santander spotykany był jedynie w dwóch z nich: piętro gorące, gdzie średnia roczna temperatura powietrza wynosi 24°C (wysokość: ~1000 m n.p.m.), oraz piętro wilgotne - średnia roczna temperatura powietrza wynosi 17-24°C (wysokość: ~1500-2000 m n.p.m.). Opady w tym kraju są bardzo różnorodne. Szczegóły przedstawiają poniższe tabele.

Średnie temperatury w poszczególnych miesiącach [°C]:


Średnia I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ibague 28° 28
28 
28
27 27 28 30 30 29 28 27 26

Uchyb: ~0,3°C

Średnia suma opadów w poszczególnych miesiącach [mm]:


I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ibague 180.0 195.7 166.0 190.8 144.7 135.1 80.5 100,0 160.0 241.9 160.4 120,0

Wygląd:

Dorosłe samice tego gatunku mierzą ~4 cm DC, oraz ~8-9 cm wraz z odnóżami. Osobniki L5 wraz z odnóżami mierzą ~2,5 cm. Pająki L1 są bardzo małe – z rozpostartymi odnóżami długość wynosi ~10mm. Jeśli chodzi o ubarwienie, jest ono bardzo atrakcyjne. Odnóża są czarne, pokryte niewielkimi beżowymi włoskami (głównie IV para). Odwłok również jest ciemny, dodatkowo ozdobiony dłuższymi włoskami. Karapaks, oraz chelicerae są pomarańczowe.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dorosłej samicy wystarczy plastikowy pojemnik o wymiarach ~20x20x15. Mniejszy wymiar to niepotrzebna duża wysokość. Jako podłoże można zastosować torf, lub włókno kokosowe. W terrarium mogą znaleźć się rośliny, kawałki, kory, suche liście, czy niewielkie kamienie, które zapewnią pająkowi kryjówkę. Dla grupy pająków, pojemnik, jak i rozmaitość kryjówek muszą być większe. Zdarza się że pająki kopię sobie niewielkie norki.

Temperatura:

~25-27°C, z notowanym kilkustopniowym spadkiem.

Wilgotność:

~80%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

W Polsce z uwagi na trudną dostępność dorosłych osobników (głównie samców) udało się rozmnożyć go kilka[?] razy. Gdy samica osiągnie wymiar ~3,5 cm DC, możemy zakupić samca. Kopulacja zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Kokon jest składany po ~4-6 tygodniach. Znajduje się w nim ~70 jaj.

Uwagi/ciekawostki:

Są to dość szybkie pająki, które zazwyczaj bronią się błyskawiczną ucieczką, dlatego podczas manipulacji w terrarium należy zachować ostrożność. Nadaje się do hodowli w grupie. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 1
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 5

Zdjęcia: zgrzewa, diplodog

Bibliografia:

  • Gallon, R. & R. Gabriel. 2006. Breeding and maintaning Holothele sp. Táchira. Journal of the British Tarantula Society 22(1): 3-9.
  • www.eldoradocountyweather.com