Cyriopagopus schioedtei Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Cyriopagopus schioedtei

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Azja: Malezja

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice tego gatunku dorastają do blisko 9 cm DC, z rozpostartymi odnóżami natomiast do ~23 cm. Samce są nieco mniejsze i smuklejsze. Dorosłe zazwyczaj mierzą ~5 cm DC, oraz 20 cm z rozprostowanymi odnóżami. Posiada bardzo atrakcyjne ubarwienie: odnóża koloru czarnego, z pooddzielanymi kremowymi obręczami segmentami. Końcówki odnóży jasno-pomarańczowe. Odwłok czarny w popielatym ornamentem, oraz nielicznymi długimi włoskami. Karapaks koloru oliwkowego. Młode osobniki (L1) są praktycznie w całości niebieskie, pokryte długimi pomarańczowymi nielicznymi włoskami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x40 cm. Ważne aby wysokość była wyższa, ponieważ jest to ptasznik nadrzewny. Najlepszym podłożem będzie włókno kokosowe, zmieszane z torfem, o grubości ~6cm. W terrarium możemy zastosować tuby korkowe, które pająk wykorzysta do uwicia sobie gniazda, a ścianki terrarium wyłożyć korkiem prasowanym. Podniesie to estetykę, a pająk będzie mógł się bez problemu wspinać bez ryzyka upadku. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza na dostatecznie wyskoki poziomie, oraz miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka.

Młode osobniki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (np.: po kliszy). Tutaj stosujemy mniejszą ilość podłoża ~1,5 cm. Wielu hodowców stosuje również dwa patyczki ułożone w pojemniki pionowo na skos, które są podporą dla gniazda.

Temperatura:

~25-27°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność:

60-70%.

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Średnio trudne. Samica dość często bywa agresywna w stosunku do samca. Aby zwiększyć szansę na powstanie kokonu pająka można zimować w temperaturze ~16°C.

Uwagi/ciekawostki:

Potrafi strydulować. Inna nazwa tego pająka to Omothymus schioedtei.

Opinia hodowcy:

Młode osobniki niekiedy padają bez wyraźnej przyczyny. Chętnie przyjmuje pokarm, i dość szybko linieje. Jest to gatunek dość szybki, i agresywny. Dysponuje dość silnym jadem, potrafi atakować bez ostrzeżenia. Młode osobniki nierzadko bywają mylone z Lampropelma violaceopes.

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 3
Temperament 3
Trudność hodowli 2
Dostępność 3

Zdjęcia: http://sites.google.com/site/asianarboreals/asianarboreals, Crawltech, Mariusz86