Poecilotheria fasciata Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Poecilotheria fasciata

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Azja: Sri Lanca.

Biotop:

Las tropikalny.

Wygląd:

Samice dorastają przeciętnie do ~7 cm DC, natomiast z odnóżami, do imponujących ~19 cm. Samce są znacznie mniejsze, smuklejsze, i posiadają bardziej matowe ubarwienie. Odnóża ozdobione różnymi wstawkami kolorów czarnego, kremowego, fioletowego (zależnie od stadium). Karapaks pokryty jest dwoma wyraźnymi kreskami rozchodzącymi się po jego bokach. Odwłok posiada ornament w postaci charakterystycznej dla tego rodzaju kremowej choinki.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~3 cm. Terrarium możemy wyposażyć w tuby korkowe w której pająk uwije sobie gniazdo, a ścianki wyłożyć korkiem. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura:

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~24-25°C.

Wilgotność:

~75%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Średnio trudne. Samą kopulację pająków jest ciężko dostrzec, z racji iż kopulują one wczesnym rankiem, lub nocą. Co za tym idzie samce najlepiej zostawić w  terrarium samicy ~2 tygodnie. Samica średnio po ~3 miesiącach może złożyć kokon, w którym po kolejnych ~30 dniach pojawiać się zaczną nimfy I.

Fot 1: Kokon po otwarciu (ø~2 cm)

Uwagi/ciekawostki:

Szybki, potrafiący skakać, oraz silnie jadowity ptasznik. Nadaje się do hodowli grupowej.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 3
Dostępność 3

Zdjęcia: Mac Santos from Philippines, Jmugleston

Bibliografia:

  • Latreille, P.A. 1804.
    Histoire naturelle générale et particulière des Crustacés et des Insectes. Paris, 7: 144-305 [p. 160].
    Download Article