Poecilotheria metallica Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

Wylinka młodego samca (~3 cm DC):

 


Nazwa angielska: Sapphire Ornamental Tarantula, Metallic Blue Ornamental Tree Spider, Gooty Ornamental, Gooty Sapphire


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Poecilotheria metallica

Nazwa polska:

-brak-

Wymowa:

Poeciloteria metalika

Występowanie:

Azja: Indie.

Biotop:

Las tropikalny.

Wygląd:

Samice Poecilotheria metallica dorastają zazwyczaj do ~6 cm DC, z odnóżami natomiast do ~17 cm. Samce są mniejsze oraz smuklejsze. Dorosłe mierzą zazwyczaj ~4,5 cm DC, oraz ~14 cm z rozpostartymi odnóżami. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest niebieski kolor. Odnóża są kolorów: kremowego, żółtego, oraz niebieskiego. Przez środek karapaksu przebiega dość gruba kremowa kreska, natomiast jej boki są intensywnie niebieskie. Odwłok jest ciemny z kremowym ornamentem, i niebieską poświatą. Występują dwie odbiory barwne P. metallica: nominalna, i ciemna. Odmiana nominalna została wyżej opisana, natomiast odmiana „black” (ciemna) charakteryzuje się bardzo ciemnym, wręcz czarnym ubarwieniem. (patrz - zdjęcia).

Fot 1: Młoda samica

Fot 1: Starsza samica. Charakterystyczne ciemne ubarwienie. Często błędnie nazywana odmianą barwną "black"

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40, lub inne ze względnie durzą wysokością. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~4cm. Biorąc pod uwagę tryb życia pająka (nadrzewny) w terrarium powinniśmy umieścić np: tuby korkowe, gałązki, konary, po których pająk będzie mógł się wspinać, oraz zbudować gniazdo, a ścianki terrarium wyłożyć korkiem. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura:

26-28°C z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność:

~70%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Trudne. Samica podczas spotkania z samem często go pożera, i nie dochodzi do kopulacji. Jeżeli jednak go zaakceptuje, to przy odpowiedniej ilości pokarmu, oraz miejsca mogą żyć razem nawet przez kilka tygodni (były przypadki że nawet miesięcy!). Para kopuluje najczęściej nocą, oraz wczesnym ranem. Po kopulacji samiec musi napełnić bulbusy, aby móc ponownie przystąpić do kopulacji. Po ~2-8 miesiącach samica składa kokon w którym po kolejnych ~25 dniach zaczynają się pojawiać pierwsze pająki zwane nimfami w stadium I ( w ilości średnio kilka-~80). Po następnych ~20 dniach pająki linieją stając się zdolnymi do przemieszczania się (czasami nawet pożywiania) nimfami II. Po ~25 dniach pajączki zaczynają ciemnieć liniejąc na w pełni ubarwionego, szybkiego pająka L1. W Polsce dotychczas odnotowano jedynie kilka rozmnożeń Poecilotheria metallica.

Fot 1: Pająki podczas kopulacji

Uwagi/ciekawostki:

Bardzo szybkie, agresywne, dysponujące silnym jadem ptaszniki. Przy zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni, oraz pokarmu z powodzeniem można hodować w grupach. Dobrze skacze. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dzięki czemu nie wymaga posiadania żadnych dokumentów. Podczas hodowli można, a nawet zaleca się naśladowanie pór roku według określonego schematu dla regionu występowania. Pająki te są porządne przez wielu hodowców.

Opinia hodowcy:

Piękny gatunek, dla wielu (również dla mnie) najładniejszy w tym rodzaju. Małe pająki dość szybko się wybarwiają. Są bardzo szybki, i żarłoczne. Są ciekawym obiektem obserwacji, zarówno w hodowli grupowej, jak i indywidualnej. Pająki te są dość drogie.

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 3
Dostępność 3

Zdjęcia: Thiscordia, Mac Santos of Philippines

Zdjęcia samca: matthieu

Wylinka: kudlaty9002