Psalmopoeus cambridgei Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Psalmopoeus cambridgei

Nazwa polska:

Ptasznik Trynidadzki

Występowanie:

Ameryka południowa: Trynidad i Tobago.

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice tego gatunku dorastają średnio do ~8 cm DC, z rozpostartymi odnóżami natomiast do ~15 cm. Samce są nieco mniejsze, oraz smuklejsze. Dorosłe mierzą zazwyczaj ~5 cm DC. Ubarwienie tego pająka to głównie kolor szary. Odwłok ozdabia charakterystyczny jasny ornament, który przecina czarna wstawka znajdująca się po środku odwłoka. Metatarsus, oraz tarsus odnóży posiada pomarańczową kreskę występującą także u P. irminia.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x35 cm. Młode osobniki możemy trzymać np.: w pojemnikach na mocz. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~3 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego robiąc wystrój terrarium powinniśmy wziąć to pod uwagę, i w terrarium umieścić tuby korkowe w których pająk uwije sobie gniazdo, oraz ścianki terrarium wyposażyć w korek prasowany. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była mokra). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.

Temperatura:

27-29°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność:

~70-85%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Łatwe. Samica chętnie kopuluje. Bywa agresywna w stosunku do samca, który często polega po kopulacji. Po ~2 miesiącach samica składa kokon, w którym przy odpowiednich warunkach pojawiać zaczynają pierwsze pająki zwane nimfami I.

Fot 1: Bulbus w którym znajduje się nasienie u dorosłego samca

Uwagi/ciekawostki:

Potrafi skakać, jest szybki, nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka, oraz nie znajduje się na liści CITES. Dysponuje słabym jadem.

Opinia hodowcy:

Początkujący hodowcy ptaszników nadrzewnych powinni kupić osobnika w stadium L1, tak aby móc przyzwyczajać się to jego szybkości, którą w każdym stadium potrafi zaskoczyć.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 1
Temperament 2
Trudność hodowli 2
Dostępność 1

Zdjęcie: Vince89, Mac Santos of Philippines

Zdjęcia samca: Vincent Giroux