Psalmopoeus irminia Email

GALERIA:

Dorosła samica:


Dorosły samiec:


Przykładowe zdjęcia spermateki (samicy) mierzącej 5 cm DC:


Przykładowe zdjęcia spermateki (samicy) mierzącej 3 cm DC:


Przykładowe zdjęcia wylinki samca mierzącego 3,5 cm DC:


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Psalmopoeus irminia

Nazwa polska:

Ptasznik wenezuelski

Występowanie:

Ameryka południowa: Wenezuela.

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Dorosłe samice mierzą zazwyczaj ~6 cm DC, natomiast z rozprostowanymi odnóżami ~12 cm. Samce są mniejsze, i smuklejsze. Dorosłe rzadko przekraczają ~4,5 cm. Jeśli chodzi o ubarwienie: głównym kolorem jest czerń o różnych odcieniach. Metatarsus, oraz tarsus odnóży ozdabia charakterystyczny pomarańczowy pasek występujący również np.: u P. irminia. Odwłok ozdabia pomarańczowy ornament.

Młodsze osobniki posiadają podobne ubarwienie, z tym że czerń jest połyskująca, a metatarsus odnóży jest w całości pomarańczowy.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x35 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~3 cm. Ważnym elementem w terrarium jest miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura:

27-29°C, z nocnym spadkiem o kilka stopni.

Wilgotność:

~80%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie nie należy do trudnych.. Para chętnie kopuluje. Zdarza się, że samiec po odbytym stosunku zostaje zjedzony, dlatego po kopulacji można od razu pająki rozdzielić. Samiec po kopulacji musi się napełnić, aby muc ponownie przystąpić do zapłodnienia samicy. Gdy to zrobi, parę ponownie można do siebie dopuścić. Po ~70 dniach samica składa kokon. Po kolejnych ~25 dniach w kokonie zaczynają pojawiać się pierwsze młode pająki nazywane nimfami.

Fot 1: Para pająków podczas kopulacji

Fot 2: Kokon po otwarciu

Uwagi/ciekawostki:

Potrafi skakać, jest szybki, nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka, oraz nie znajduje się na liści CITES. Dysponuje słabym jadem.

Opinia hodowcy:

Dość szybkie pająki, zachowaniem podobne do P. cambridgei.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 2
Temperament 2
Trudność hodowli 2
Dostępność 1

Bibliografia:

  • Saager, F. 1994.
    Psalmopoeus irminia
    sp. n., Beschreibung einer neuen Aviculariinae (Theraphosidae, Aviculariinae, genus Psalmopoeus) inclusive einem Vergleich mit Psalmopoeus cambridgei.  Arthropoda 2: 59-71.
  • BONACCORSO, A. 2001.
    Description d'un accouplement chez l'espèce Psalmopoeus irminia, et discussion à partir de cet exemple. Arachnides 49.
  • Zdjęcia: 3 - kurczaczek699, 6 - Mariusz86, 10/11 - JR, 12 - Miachal302