Dorosła samica:
Dorosły samiec:
INFORMACJE OGÓLNE:
Nazwa łacińska:
Psalmopoeus reduncus
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie:
Ameryka południowa: Kostaryka.
Biotop:
Las deszczowy.
Wygląd: Dorosłe pająki mierzą zazwyczaj ~5 cm DC, natomiast z rozprostowanymi odnóżami ~11 cm. Samce są oczywiście znacznie mniejsze i smuklejsze: dorosłe mają ~4 cm DC. Ubarwienie koloru brązowy, i czarny. Karapaks złotawy. Poszczególne segmenty odnóży pooddzielane są białymi wstawkami.
WARUNKI HODOWLI:
Terrarium:
Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x35 cm. Młode osobniki możemy trzymać np.: w pojemnikach na mocz. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~3 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego robiąc wystrój terrarium powinniśmy wziąć to pod uwagę, i stosując np.: tuby korkowe, w których pająk uwije sobie gniazdo. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była mokra). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.
Temperatura:
~26-28°C z nocnym spadkiem do ~24°C.
Wilgotność:
~70%.
Żywienie:
Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie nie należy do trudnych. Samice rzadko bywają agresywne w stosunku do samców. Zdarza się jednak, że po kopulacji partner zostaje zjedzony. Po ~3 miesiącach składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiają się nimfy.
Uwagi/ciekawostki:
Dobrze skacze. Nie znajduje się na liści CITES. Bywa szybki i nieobliczalny.
Opinia hodowcy:
Są to piękne pająki, jednak przez wielu niedoceniane, co spowodowało drastyczny spadek ich cen. Dzisiaj maluch można kupić już za parę złotych. Temperament podobny jak u sowich kuzynów z tego rodzaju.
Polecany dla:
Początkujących hodowców.
|