Tapinauchenius cupreus Email

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Tapinauchenius cupreus

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Ekwador.

Biotop:

Pająk nadrzewny. Zamieszkuje lasy deszczowe.

Wygląd:

Są to niewielkie pająki. Dorosłe samice mierzą zazwyczaj ~3,5 cm DC, oraz 8 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są mniejsze. Ubarwienie tego pająk to kolor ciemno-oliwkowy, w fioletowym połyskiem. Dorosłe samce sa natomiast pokryte długimi pomarańczowymi włoskami na odnóżach. Ponadto na pierwszej parze odnóży krocznych posiadają haki, a na końcówkach nogogłaszczek bulbusy (narządy kopulacyjne).

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x30m (dł. x szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, pojemnikach na mocz itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~3 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Temperatura:

~28-29°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność:

80%

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka

Rozmnażanie:

Łatwe. Para pająków chętne kopuluje. Samice stosunkowo rzadko bywają agresywne w stosunku do samców. Po udanej kopulacji samica w przeciągu ~2 miesięcy składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiać się zaczynają pierwsze pająki zwane nimfami I.

Uwagi/ciekawostki:

Są to dość szybkie pająki. Ponadto dobrze skaczą. Szczególnie w młodych stadiach są wrażliwe na nagłe skoki temperatury. Preferują ruchliwy pokarm. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.