Tapinauchenius plumipes Email

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Tapinauchenius plumipes

Nazwa polska:

Ptasznik mahoniowy.

Wymowa:

Tapinałkenius plumipes

Występowanie:

Ameryka południowa: Trynidad i Tobago.

Biotop:

Ptasznik nadrzewny, zamieszkujący lasy deszczowe.

Wygląd:

Średniej wielkości pająk. Samice dorastają do ~5 cm DC, oraz ~12 cm z odnóżami. Ubarwienie tego pająk to głównie różne odcienie brązu. Na odnóżach, oraz odwłoku widoczne są niewielki, czerwone włoski.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~25x25x30 cm. Ważne aby wysokość była wyższa, ponieważ jest to ptasznik nadrzewny. Najlepszym podłożem będzie włókno kokosowe, zmieszane z torfem, o grubości ~3,5cm. W terrarium możemy zastosować tuby korkowe, które pająk wykorzysta do uwicia sobie gniazda, a ścianki terrarium wyłożyć korkiem prasowanym. Podniesie to estetykę, a pająk będzie mógł się bez problemu wspinać bez ryzyka upadku. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza na dostatecznie wyskoki poziomie, oraz miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka.

Młode osobniki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (np.: po kliszy). Tutaj stosujemy mniejszą ilość podłoża ~1,5 cm. Wielu hodowców stasuje również dwa patyczki ułożone w pojemniki pionowo na skos, które są podporą dla gniazda.

Temperatura:

~28°C, z zalecanym nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność:

~80%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Stosunkowo łatwe. Para chętnie kopuluje. Aby zmniejszyć ryzyka zjedzenia samce przez samicę, przed kopulacją należy ją dobrze podkarmić. Po udanej kopulacji, samice może złożyć kokon (co zwykle robi po ~1,5 miesiąca). Po ~25 dniach kokon należy odebrać, i inkubować w odpowiednich warunkach.

Uwagi/ciekawostki:

Są to dość szybkie, i potrafiące skakać pająki. Nie znajdują się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

Tapinauchenius plumipes, są dość płochliwymi pająkami. Zaniepokojone bronią się ucieczką. Preferują ruchliwy pokarm (np.: świerszcze, karaczany, czy szarańcza). Szczególnie młode osobniki są podatne na znaczne, oraz szybki skoki temperatury, dlatego należy mieć to na uwadze.

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.