Psalmopoeus rufus Email
Zdjęcia dorosłej samicy

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Psalmopoeus rufus

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Panama (Pipeline Road).

Biotop:

Zamieszkuje lasy deszczowe.

Wygląd:

Samice P. rufus dorastają do ~6 cm DC. Z odnóżami mierzą ~18 cm. Samce są mniejsze: ~4 cm DC/14 cm. Ubarwienie łudząco podobne do P. pulcher. Odnóża oraz karapaks są beżowe. Odwłok jest do połowy ciemnopomarańczowy. Ponadto przez jego środek przebiega ciemna linia, a druga jego część jest czarna. Jest on również porośnięty krótkimi beżowymi włoskami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~25x25x40 cm (40 – wys.). Jako podłoże stosujemy włókno kokosowe o grubości ~5 cm. W terrarium mogą znaleźć się tuby korkowe, kamienie, czy rośliny. Oczywiście standardy są podobne jak u wszystkich innych ptaszników: miseczka z wodą, oraz wentylacja są obowiązkowe. Młode osobniki trzymamy w mniejszych plastikowych pojemnikach np.: po żywności.

Temperatura:

~25-28°C, z danym nocnym spadkiem.

Wilgotność:

~80%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

W uwagi na niedostępność gatunku, brak danych. Korzystając jednak z wiedzy zagranicznych hodowców, można spekulować iż przebiega podobnie jak u popularniejszych gatunków tego rodzaju np.: P. cambridgei.

Uwagi/ciekawostki:

Sklasyfikowany w 1925 roku przez Petrunkevitch’a, na podstawie samicy. Dysponuje słabym jadem, jest szybki, i potrafi skakać. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES. Obecnie niedostępny w Polsce.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 2
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 6