Heteroscodra maculata Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

Spermetka dorosłej samicy (~5 cm DC):

 


Nazwa angielska: Togo starburst Tarantula


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Heteroscodra maculata

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Afryka: Kamerun, Nigeria.

Biotop:

Tereny względnie suche (korony drzew, dziuple w drzewach itp.)

Wygląd:

Samice dorastają średnio do ~5 cm DC, z rozpostartymi odnóżami do ~13 cm. Samce są nieco mniejsze: dorosłe zazwyczaj mierzą ~4,5 cm DC, oraz 10 cm z odnóżami. Ubarwienie dorosłej samicy to głównie kolor biały, z licznymi czarnymi plamkami. Odnóża również przechodzą w różne odcienie szarości. Odnóża pokryte nielicznymi długawymi włoskami. Posiada karapaks z charakterystycznym ozdobieniem w postaci swoistej gwiazdy.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x35 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe zamieszane z piaskiem (niektórzy hodowcy polecają sam piasek jako że ptasznik pochodzi z Afryki, jednak zmieszane z włóknem pozwala na lepsze utrzymywanie wilgotności) o grubości ~3 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego terrarium można wyposażyć w ściankę i/lub tubę korkową, po której pająk będzie mógł się wspinać, oraz uwije sobie gniazdo. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Wiele hodowców również umieszcza w takim pojemniku patyczki na skos, które są podporą dla gniazda. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura:

27-29°C z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność:

~60%.

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Nie należy do trudnych. Samica bywa agresywna w stosunku do samca. Jeżeli dojdzie do udanej kopulacji, samica po ~2 miesiącach może złożyć kokon ,wbudowany w ściankę terrarium, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawią się pierwsze pająki zwane nimfami.

Fot 1: Przykład kokonu wbudowanego w ściankę terrarium

Uwagi/ciekawostki:

Nie znajduje się na liście CITES, nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka, dobrze skacze, dysponuje silnym jadem.

Opinia hodowcy:

Zdecydowanie polecam go zaawansowanych hodowcą. Jest agresywny, chętnie atakuje, oraz jest bardzo szybki.

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 2
Dostępność 1

Zdjęcia: Draks87, Mac Santos of Philippines, Mariusz86