Chromatopelma cyaneopubescens Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Chromatopelma cyaneopubescens

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Wenezuela.

Biotop:

Spotykany w okolicach miasta Santa Ana de Coro. Zamieszkuje suche, trawiaste obszary, w których plecie swoje gniazda. Wilgotność na tych terenach wynosi ~70%. Nocą temperatura tylko nieznacznie jest niższa niż za dnia.

Wygląd:

Długość ciała samicy to ~6 cm. Z odnóżami ~15 cm. Samce są oczywiście mniejsze i smuklejsze. Dorosłe mierzą ~4 cm DC. Bardzo atrakcyjnie ubarwiony pająk: odnóża są jasnoniebieskie. Jedynie Femur jest ciemniejszy. Karapaks jest jasno-beżowy. Odwłok pomarańczowy pokryty średniej wielkości włoskami. Odnóża pokryte są również nielicznymi jasnymi włoskami. Młode pająki posiadają złotawy karapaks, z ciemniejszymi, wręcz czarnymi miejscami. Odnóża, są pomarańczowe, za wyjątkiem segmentów: femur, oraz tarsus, które są ciemnogranatowe. Odwłok jest czarny z charakterystycznym pomarańczowym ornamentem, i pomarańczowymi kądziołkami przędnymi. Dorosłe samce, na pierwszej parze odnóży posiadają, haki, którymi podtrzymują samicę podczas kopulacji, zaś na końcówkach nogogłaszczek bulbusy (narządy kopulacyjne). Ubarwienie dorosłego osobnika przybiera ~6 – 7 wylinki, choć jest to cech osobnicza.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłego osobnika musimy zapewnić terrarium o wymiarach ~30x30x30 cm, lub podobnych rozmiarów plastikowy pojemnik. W pojemniku z pająkiem powinna być wentylacja, która zapewnia m.in.: odpowiednią cyrkulację powietrza, oraz po części zapobiega pojawieniu się pleśni na elementach dekoracji. Dla tego pająka niezbędna jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie jego odwodnieniu, a w skrajnych przypadkach śmierci. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe, które doskonale absorbuje, i utrzymuje wilgotność. Część podłoża powinna być stale wilgotna. Można je również wymieszać w odpowiedniej proporcji z torfem, lub piaskiem. Jako elementy wystroju możemy zastosować np.: kawałki kory, kamienie, czy suche rośliny (np.: sucha trawa, w których naturalnie pająk żyje). Z pozioma ułożonego korka prasowanego, lub tuby korkowej możemy pająkowi przygotować schronienie, do którego zaniepokojony będzie uciekał. Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach po żywności, stosując włókno kokosowe.

Temperatura:

~26-28°C za dnia, i ~25°C nocą.

Wilgotność:

75%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Średnio trudne. Samica często zjada samce po odbytej kopulacji, dlatego aby zmniejszyć owe ryzyko należy samca natychmiast po akcie kopulacji oddzielić, a samicą przed obficie nakarmić. Samica składa kokon po ~4 miesiącach od pierwszego kontaktu z samcem (kopulacji). W kokonie statystycznie znajduje się ~100-200 jaj. Zaleca się odebranie kokonu po ~30 dniach od złożenia. Powinny wówczas być już w ni, pierwsze pająki w stadium nimfalnym I. Po kolejnych kilkunastu dniach, przechodzą wylinkę, i stają się nimfami II. Zaobserwowano, iż pająki w tym stadium potrafią żywić się niezapłodnionymi jajeczkami, lub martwymi nimfami. Po następnych ~30 dniach pająki linieją na stadium w pełni wykształconego pająka L1.

Fot: Samica z kokonem

Uwagi/ciekawostki:

Opisany w roku 1907 przez Strand’a. Potrafi wyczesywać włoski parzące z odwłoka, co może okazać się przeszkodą dla osób cierpiących na astmę. Gęsto pajęczynuje, oraz buduje duże gniazda. Bardzo ciekawy w obserwacjach pająk. Jest to jedyny gatunek w tym rodzaju. Posiada atrakcyjne ubarwienie zarówno jako młody, i dorosły osobnik. Długość życia samic to ~15 lat po ostatniej wylince w niewoli, i ~10 lat na wolności. Samce padają po ~2 latach od czasu ostatniej wylinki. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 3
Temperament 3
Trudność hodowli 3
Dostępność 2

 

Zdjęcia samicy: obibielany, Suchar, Mac Santos of Philippines
Zdjęcia samca: BrynWilliams & Mac Santos of Philippines