Phormictopus cancerides Email

Dorosła samica "nominal":

Dorosły samiec "nominal":

Dorosła samica "violet":

Dorosły samiec "violet":

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Phormictopus cancerides

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Republika Dominikańska, Haiti, Kuba.

Biotop:

Swoje gniazda budują pod kamieniami, oraz (rzadziej) kopią niewielki norki. Pająki występują w strefie klimatu równikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi opadami deszczu i średnimi temperaturami powyżej 20 °C. Wyspę oblewają ciepłe prądy morskie, kształtujące wilgotny klimat regionu. Temperatury są wysokie i w okresie zimowym wynoszą średnio 24-25°, a w letnim średnie wartości wynoszą 27-28 °C. Nie występują temperatury ekstremalne, dobowe amplitudy są niewielkie. Opady są bardzo wysokie przez cały rok. Najniższe wartości notowane są na wybrzeżu, gdzie średni opad wynosi 1 750 mm. Największe deszcze występują w górach, gdzie maksymalne wartości osiągają 6 250 mm rocznie. Nie ma wyraźnej pory suchej, choć w okresie zimowym natężenie opadów jest niższe niż latem. Przez cały rok panuje wysoka wilgotność powietrza sięgająca 90% i nie schodząca poniżej 70%.

Wygląd:

Samice tego gatunku dorastają średnio do ~8 cm DC, oraz ~18 cm z odnóżami, co czynie je sporymi ptasznikami. Samca są mniejsze (dorastają do maksymalnie 4,5 cm DC), oraz smuklejsze. Ubarwienie to głównie kolor czarny. Dodatkowo odnóża, oraz karapaks, przy odpowiednim świetle połyskują na fioletowy kolor. Poszczególne segmenty odnóży (mniej, lub bardziej wyraźnie) oddzielone są jasnymi obręczami. Istnieje jeszcze odmiana barwna „Violet”, która jest wyraźnie bardziej fioletowa, zarówno na karapaksie, jak i odnóżach.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłego osobnika tego gatunku, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x30 cm. Jako podłoże stosujemy włókno kokosowe, o grubości ~8 cm. Niezbędnymi elementami w terrarium każdego ptasznika są: miseczka z wodą, oraz wentylacja. Młode pająki trzymamy w mniejszych plastikowych pojemnikach.

Temperatura:

~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~23°C.

Wilgotność:

75%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Nie należy do trudnych. Po udanej kopulacji samica może złożyć kokon, co zwykle robi po ~4 miesiącach. W kokonie znajduje się ~100 jaj.

OSOBNY ARTYKUŁ: ROZMNAŻANIE

Fot 1: Pająki o odmianie barwnej 'nominal' podczas kopulacji #1


Fot 2: Pająki o odmianie barwnej 'nominal' podczas kopulacji #2

Uwagi/ciekawostki:

Inne nazwy tego ptasznika to: Mygale cancerides, Mygale erichsonii, Eurypelma cancerides, oraz Schizopelma erichsoni. Dysponuje stosunkowo silnym jadem. Zęby jadowe dorosłej samicy mierzą ponad 2 cm. Potrafią być szybkie, i nieobliczalne. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 4
Temperament 3
Trudność hodowli 2
Dostępność 4

Zdjęcia: totek, Miguel Gomez ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ), Jmugleston

Bibliografia:

  • Latreille, P.A. 1806.
    Genera crustaceorum et insectorum. Paris, tome 1, 302 pp. (Araneae, pp 82-127) [p. 83].
    Download Article
  • http://pl.wikipedia.org