Cyriocosmus ritae Email

Dorosła samica: (fot. Crawltech)

Dorosły samiec: (fot. Prz3mEk87)

 

 


Nazwa angielska: Peruvian Black, White Dwarf


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Cyriocosmus ritae

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Brazylia, Peru.

Biotop:

Na większości obszaru występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Na wybrzeżu klimat zwrotnikowy suchy, na co wpływ ma zimny Prąd Peruwiański. Zróżnicowanie klimatyczne ma wpływ na średnie opady i temperaturę w ciągu roku: w Amazonii przez cały rok średnio około 24-32 °C, mała amplituda temperatur, wysokie opady; na wybrzeżu 15-30 °C, skrajnie sucho.

Wygląd:

Samice dorastają do ~3 cm DC, oraz ~7 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są mniejsze, i smuklejsze. Dorosłe mierzą ~2 cm DC. Posiadają jednak większy rozstaw odnóży od samic. Ubarwienie dorosłej samicy to zróżnicowanie kilku podstawowych kolorów; karapaks jest blado różowy, z ciemniejszą częścią rozchodzącą się z okolic oczu ku górze. Odwłok jest czarny, z blado różowym ornamentem (lusterkiem), oraz pasami rozchodzącymi się od spodu. Odnóża są szaro-pomarańczowe. Segmenty od tarsus, aż po tibię są całkiem szare. Kolejny segment czyli Patella jest u góry jasna. Femur jest szary, jednak przy połączeniu z krętarzem przybiera pomarańczową barwę. Młode osobniki L1 mierzą ~6 mm. Posiadają czarny odwłok, z widocznym jaśniejszym lusterkiem. Odnóża z wyłączeniem tarsus, oraz femur (które są czarne) są pomarańczowe. Karapaks jest pomarańczowy, z czarnym wzorkiem przechodzącym przez jego środek. Kądziołki przędne są pomarańczowe.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Podrostki z powodzeniem możemy trzymać w plastikowych pojemnikach po żywości. Większe osobniki, oraz dorosłe samice w terrarium o wymiarach ~15x15x15 cm.

Temperatura:

~28°C za dnia, oraz ~23°C nocą.

Wilgotność:

~ 80%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Łatwe. Pająki zazwyczaj kopuluję bez problemów. Zdarza się że samce po kopulacji bywają zjadane. Aby zmniejszyć to ryzyko, samicę przed wpuszczeniem samca należy intensywnie nakarmić. Samica składa kokon po ~4-6 tygodniach. Zazwyczaj znajduje się w nim ~30-70 jaj.

Uwagi/ciekawostki:

Pająk na ogół spokojny, zaniepokojony ucieka do gniazda. Wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Opisany w 1998 roku. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 1
Temperament 1
Trudność hodowli 2
Dostępność 4

Zdjęcia: Crawltech [AB], Prz3mEk87

Bibliografia:

  • Pérez-Miles, F. 1998.
    Revision and phylogenetic analysis of the neotropical genus Cyriocosmus Simon, 1903 (Araneae, Theraphosidae).
    Bulletin of the British Arachnological Society 11(3): 95-103 [p. 98, f. 14-20].