Grammostola pulchra Email

Dorosła samica:

 


Nazwa angielska: Brazilian blackINFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Grammostola pulchra

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Argentyna, Brazylia, Urugwaj

Biotop:

Większość powierzchni krajów w których występuje pająk, leży w strefie klimatu równikowego i podrównikowego. Oznacza to występowanie klimatów gorących. Średnia roczna temperatura na tych obszarach wynosi ~24-27°C. Amplitudy dobowe co wiąże się z ruchami mas powietrza – zimnego i gorącego. Opady są na ogół wysokie, charakterystyczne dla klimatu równikowego. Sięgają nawet 4000 mm rocznie, minimalna wartość opadów to 1500 mm. Opady są równomiernie rozłożone w ciągu roku.

Wygląd:

Wielkość dorosłych samic wynosi ~6-7 cm DC. Samce nieco smuklejsze, mierzą ~4-5 cm DC. Ubarwienie zarówno samca, jak i samicy to kolor intensywnie czarny. Odwłok, oraz odnóża pokryte są niewielkimi, również czarnymi włoskami. Młode osobniki są szare, i wyglądają tak samo jak pozostałe małe pająki w tym rodzaju. G. pulchna wybarwia się około piątej wylinki.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej pełnowymiarowej samicy G. pulchra, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm. Jako podłoże wystarczy 5-cio centymetrowa warstwa włókno kokosowego. Jako kryjówkę możemy użyć odwróconą na bok donicę, tubę korkową, lub plastikowy pojemnik. Małe pająki można trzymać w pojemnikach na karmówkę (250 ml.), lub tego typu podobnych pudełeczkach. W terrarium podrostków, oraz dorosłych osobników, ważna jest obecność miseczki z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka.

Temperatura:

~26-28°C, z nocnym spadkiem do ~22°C

Wilgotność:

~80%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Średnio trudne, z uwagi na ciężką dostępność dorosłych samców. Kopulacja przebiega zazwyczaj bez większych komplikacji, a sama samica niezmiernie rzadko bywa agresywna w stosunku do samca, co nie zmienia jednak faktu, iż może go pożreć. Kokon jest składany po ~4 miesiącach. W zależności od wielu czynników, może znaleźć się w nim nawet 200 jaj. Zalecany odbiór kokonu, po ~30 dniach.

Uwagi/ciekawostki:

Gatunek zazwyczaj spokojny, sprowokowany najczęściej borni się ucieczką. Posiada bardzo dużo włosków parzących (Vellard, 1936), (Buecherl, 1951), które jednak rzadko wyczesuje. Są to włoski III typu. Dorosłe samce posiadają haki na tibia. Gatunek nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 2
Temperament 2
Trudność hodowli 2
Dostępność 3

Zdjęcia: Garance Esteve

Bibliografia:

  • http://www.arachnopets.com/tarantulas/tcaresheets/gpulchrac.htm
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Brazylia
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Grammostola_pulchra


    • MAGNIN, D. 1991. Notes sur l'accouplement de Grammostola pulchra (Mello-Leitao,1921) (Theraphosidae, Grammostolinae). Arachnides 11.
    • MAGNIN, D. 1991. Fiche d'élevage de Grammostola pulchra (Mello-Leitao,1921). Arachnides 11.
    • Reed, J. 2004. Breeding Brazilian blacks. Forum Magazine of the American Tarantula Society 13(1): 2-4.