Grammostola iheringi Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

wkrótce!

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Grammostola iheringi

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Brazylia

Biotop:

Las deszczowy.

Więcej informacji: Geografia Brazylii

Wygląd:

Samica posiadają intensywnie czarne ubarwienie. Odwłok jest również czarny, pokryty czerwonymi włoskami. Samica dorastają do ~6 cm DC, oraz ~14 cm z rozpostartymi odnóżami. Samca są mniejsze: dorosłe najczęściej mierzą ~5 cm DC, oraz ~12 cm z odnóżami. Maluch są koloru szarego. Pająk wybarwia się około szóstej wylinki.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłego pełnowymiarowego osobnika tego gatunku, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm. Mniejszy wymiar to nieistotna w przypadku naziemnych ptaszników wysokość. Małe pająki trzymamy w plastikowych pojemnikach po żywności. We wszystkich przypadkach, ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, poprzez dziurki wentylacyjne. Jako podłoże możemy zastosować ~5 cm warstwę włókno kokosowego. Elementami wystroju mogą być tuby korkowe ułożone poziomo na podłożu, kamienie. czy odpowiednie rośliny.

Temperatura:

~28-29°C

Wilgotność:

~80%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Brak jest szczegółowych informacji na temat rozmnażania tego gatunku. W Polsce na pewno trudno będzie skompletować dorosłą parę. Mając na uwadze raport z rozmnożenia pewnego zagranicznego hodowcy: samica składa kokon po ~4 miesiącach. Znajduje się w nim ~150 jaj. Kokon zaleca się odebrać samicy ~28 dniach od złożenia.

Uwagi/ciekawostki:

Spokojny, mało agresywny pająk. Zaniepokojony ucieka do gniazda, bądź wyszczuje mnóstwo włosków parzących. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 1
Temperament 1
Trudność hodowli 1
Dostępność 5

Bibliografia:

 • Keyserling, E. 1891.
  Die Spinnen Amerikas. Brasilianische Spinnen. Nürnberg, 3: 1-278 [p. 19, pl. 1, f. 4].
 • COSTA, F.G. & F. PÉREZ-MILES. 2002.
  Reproductive biology of Uruguayan theraphosids (Araneae, Mygalomorphae). Journal of Arachnology 30(3): 571-587.
 • PÉREZ-MILES, F. 2006.
  Die Biologie der Vogelspinnen Uruguays (Araneae, Theraphosidae). ARACHNE 11(3): 4-15.
 • Webb, A. 1989.
  To be or... not to be!! Grammostola iheringi (The Entre Rios tarantula). Journal of the British Tarantula Society 5(1): 6.