Acanthoscurria brocklehursti Email

Dorosła samica:

wkrótce!

Dorosły samiec:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Acanthoscurria brocklehursti

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Brazylia

Biotop:

Buduje naziemne gniazda pod kamieniami, kawałkami kory, czasami kopie norki w ziemi.

Wygląd:

Samice tego gatunku są duże – dorastają do ~9 cm DC, zaś z odnóżami mierzą blisko 20 cm. Dorosłe samce mierzą zazwyczaj ~5-6 cm DC, oraz są bardziej smukłe. Ponadto na pierwszej parze odnóży posiadają haki, zaś na końcówkach nogogłaszczek bulbusy. Pająk łudząco podobny to A. geniculata. Karapaks, odwłok, i odnóża są czarne. Ponadto odwłok pokryty rzadkimi rudymi włoskami, zaś odnóża zdobią białe obręcze. Samce są bardziej matowe, wpadające w brąz.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

30x30x30 – takie terrarium będzie odpowiednie. Jako podłoże stosujemy włókno kokosowe, lub torf o grubości ~5 cm. W terrarium powinna znaleźć się kryjówka (wykonana np.: z kawałka łupiny kokosa, lub tuby korkowej), oraz miseczka z wodą. W zbiorniku pająka obowiązkowa jest również wentylacja.

Temperatura:

28-29°C z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność:

80%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Łatwe. Problemem może okazać się skompletowanie pary. Po upływie ~80 dni do kopulacji samica może złożyć kokon, w którym znajdzie ~100 jajek.

Fot: Pająki tuż przed kopulacją

Uwagi/ciekawostki:

Często bywa mylony z Acanthoscurria geniculata. Został odnaleziony i opisany w roku 1896 przez Cambridge’a. W Polsce trudno dostępny. Odporny na błędy hodowlane początkujących. Posiada słaby jad. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 2
Temperament 3
Trudność hodowli 2
Dostępność 4

Bibliografia:

  • Cambridge, F.O.P.-. 1897.
    Arachnida - Araneida and Opiliones. In Biologia Centrali-Americana, Zoology. London, 2: 1-40.