Acanthoscurria chacoana Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

wkrótce!

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Acanthoscurria chacoana

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj.

Biotop:

Zamieszkuje naziemne tereny lasów deszczowych.

Wygląd:

Długość ciała samic do ~6 cm DC. Z odnóżami mierzą ~ 20 cm. Karapaks czarny. Odnóża również czarne, pokryte licznymi długimi włoskami. Ponadto są ozdobione białymi obręczami oddzielającymi poszczególne jego segmenty, oraz również białymi paskami na goleni. Odwłok czarny pokryty gęstymi czerwonymi włoskami. Dorosłe samce mają bardziej matowe kolory, i są bardziej smuklejsze od samic.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Typowe dla pająków naziemnych; powinno mieć wymiary ~30x30x30 cm. Jako podłoże możemy zastosować włókno kokosowe, czy torf o grubości ~5 cm. W terrarium mogą znaleźć się elementy wystroju np: kawałki kory, kamienie, rośliny itp. Ważna jest również miseczka z wodą, oraz dostateczna wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza.

Temperatura:

~28°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność:

80%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Stosunkowo łatwe. Trudnością jednak okaże się skompletowanie dorosłej pary zdolnej do kopulacji. Samice składają kokon średnio po upływie ~3 miesięcy od kontaktu z samcem.

Uwagi/ciekawostki:

Inne nazwa tego pająka to Bolivian salmon pink. Wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Większe osobniki potrafią być dość agresywne. Dysponuje słabym jadem. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 1
Temperament 3
Trudność hodowli 1
Dostępność 4

Bibliografia:

  • Brèthes, J. 1909.
    Notas sobre algunos arachnidos. Anales Museum Nacional Buenos Aires (3) 12: 45-47.