Acanthoscurria geniculata Email

Dorosła samica:

 


Nazwa polska: Ptasznik białokolanowy

Nazwa angielska: Giant Whiteknee Bird Eater, Brazilian Whiteknee Tarantula, Whitebanded Tarantula

Nazwa niemiecka: Die Weißknievogelspinne


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Acanthoscurria geniculata

Występowanie:

Ameryka południowa: Brazylia.

Biotop:

Zamieszkuje wykopane przez siebie wgłębienia w ziemi, pod kamieniami, przewróconymi drzewami, w lasach deszczowych.

Wygląd:

Samice dorastają do ~9 cm DC, oraz 23 cm z odnóżami. Są bardzo ładnie ubarwione: odnóża są czarne, pokryte białymi obręczami, oraz paskami. Odwłok oraz karapaks również są intensywnie czarne. Samce są bardziej smuklejsze. Na pierwszej parze odnóży posiadają haki, zaś na końcówkach nogogłaszczek bulbusy. Młode osobniki (L1) są szare, dopiero ~ piątej wylinki zaczyna pojawiać się ubarwienie docelowe.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samice odpowiednie będzie szklane terrarium, lub odpowiedni pojemnik o wymiarach ~30x30x30. W owym zbiorniku potrzebne jest: odpowiednie podłoże – może być to włókno kokosowe, lub torf, w ilości ~5 cm; wentylacja – musi być dostatecznie duża aby zapewniała cyrkulację powietrzna na optymalnym poziomie; miseczka z wodą – powinna być systematycznie napełniana, ponieważ pająk będzie pobierał z niej wodę. Teki zbiornik można również odpowiednio (uwzględniając biotop pająka) przyozdobić. Mogą znaleźć się w nim kawałki drewna, rośliny itp. Małe pająki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz, lub po żywności.

Temperatura:

27-29°C, z nocnym spadkiem do ~24-25°C.

Wilgotność:

80%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Łatwe. Zdarza się jednak że samica bywa agresywna w stosunku do samca, i pożera go przed nią. Przyczyną tego może być np: niedojrzałość samicy, lub samiec nie jest napełniony. Samice składają kokony w przeciągu ~90 dni od udanej kopulacji. Po kolejnych ~30 dniach w kokonie pojawiają się pierwsze nimfy I.

 

Fot: Pająki podczas kopulacji

Uwagi/ciekawostki:

Inna nazwa tego pająka to Giant whiteknee. Jest on najczęściej wybieranym pająkiem przez początkujących. Większe osobniki potrafią być agresywne i szybkie. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

Pająki te ze względu na swoją dostępność, oraz cenę są polecane pajęczarzom zaczynającym dopiero swoją przygodę w terrarystyce. Zarówno młode osobniki, jak i dorosłe charakteryzują się sporym apetytem. Nie ma więc żadnego problemu z karmieniem ich. Stosunkowo szybko zrzucają kolejne wylinki (co jednak jest cechą osobniczą). Łatwo się rozmnażają, oraz posiadają piękne ubarwienie, przez wielu uważane za najładniejsze wśród ptaszników.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 1
Temperament 2
Trudność hodowli 1
Dostępność 1

Zdjęcia: Crawltech