Thrixopelma cyaneolum Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

wkrótce!

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Thrixopelma cyaneolum

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Peru

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice mierzące ~5 cm DC są już dorosłe. Samce dorastają do ~3,5 cm DC. Odwłok u samic pokrywają rudawe niewielkie włoski. Karapaks oraz odnóża są granatowo-oliwkowe. Ponadto odnóża zdobią linie koloru kremowego. Dorosłe samce są koloru granatowego (praktycznie w całości). Młode osobniki (L1) są różowe.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy terrarium o wymiarach ~25x25x25 będzie odpowiednie. Jako podłoże hodowcy stosują włókno kokosowe, w ilości ~6 cm. Czasami również stosują domieszkę w postaci torfu, lub żwiru. W zbiorniku z pająkiem mogą znaleźć się ozdoby w postaci: kamieni, tub korkowych, korka itp. Ważne jest również aby znalazła się tam miseczka z wodą zapobiegająca odwodnieniu pająka. Niezbędna jest oczywiście wentylacja, która zapobiegnie np.: rozwojowi pleśni.

Temperatura:

~28°C z nocnym spadkiem do ~23°C.

Wilgotność:

80%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Nie należy do trudnych. Para raczej chętnie kopuluje, choć oczywiście nie jest to regułą. Po ~4 miesiącach od kopulacji samica składa kokon w którym znajduje się ~200 jaj.

Uwagi/ciekawostki:

Przez długo czas gatunek ten był zupełnie niedostępny w handlu, a wszystkie oferowane sztuki w rzeczywistości okazywały się być: Paraphysa pulcherimaklaasi.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 2
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 4

Bibliografia:

  • Schmidt, G.E.W., F. Friebolin & M. Friebolin. 2005.
    Gibt es jetzt wirklich eine neue Homoeomma-Art (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae) aus Peru?
    Tarantulas of the World 102: 4-17 [p. 7, fig. 1-5 (nomen nudum, no type depository)].
  • Autor tekstu: Paweł Pokorny
  • Zdjęcia: Spider-man 2 from arachnoboards.com