Thrixopelma ockerti Email

Dorosła samica:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Thrixopelma ockerti

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Peru, Ekwador.

Biotop:

Naziemne tereny lasów deszczowych.

Wygląd:

Samice dorastają do ~5 cm DC, zaś samce do ~3 cm DC. Ubarwienie jest dość specyficzne: karapaks, oraz odnóża są niebiesko-oliwkowe. Odwłok jest czarny gęsto pokryty czerwonymi włoskami. Jest on ponadto charakterystycznie uniesiony ku górze ze (zazwyczaj u podrostków z małym odwłokiem). Młode osobniki są blado-różowe. Odwłok od strony karapaksu jest ciemny. Końcówki odnóży również są ciemne.

Fot 1: Młody osobnik w stadium L4

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Wymiary terrarium dla dorosłej samicy powinny wynosić: 30x30x25 (gdzie 25 – wysokość). Jako podłoże najlepiej jest zastosować szeroko dostępne na giełdach, czy w sklepach zoologicznych włókno kokosowe, które dodatkowo można zamieszać z niewielką ilością torfu. Aby utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie, oraz aby nie odwodnić pająka, w terrarium możemy zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Obowiązkowa w każdym terrarium jest wentylacja. Młode osobniki trzymamy np.: w odpowiednio dostosowanych pojemnikach np.: po żywności.

Temperatura:

28°C, z nocny spodkiem do ~24°C.

Wilgotność:

80%

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Para pająków raczej chętnie kopuluje. Samica składa kokon po średnio 3-7 miesięcy po kopulacji. W kokonie może znaleźć się ~200-300 jaj. Nie znajduje się na liście CITES.

Uwagi/ciekawostki:

Wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Jest to raczej spokojny gatunek, który jednak lubi się niekiedy postawić.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 2
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 2

www.aracmania-forum.com

www.arachnoboards.com

Zdjęcia: fatich