Thrixopelma pruriens Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec:

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Thrixopelma pruriens

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Ameryka południowa: Chile, Peru.

Biotop:

Lasy deszczowe.

Wygląd:

Jest to jeden z większych przedstawicieli gatunków w tym rodzaju. Samice dorastają do ~8 cm DC, oraz ~18 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są mniejsze: ~4 cm DC/15 cm. Karapaks jest oliwkowy z lekkim połyskiem przy odpowiednim świetle. Odwłok czarny pokryty nielicznymi, krótkimi rudymi włoskami. Odnóża są brązowe, z charakterystycznymi jasnymi kreskami na goleni.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

30x30x30 cm. Pająka możemy również trzymać w odpowiednio dopasowanym plastikowym pojemniku. Niezależnie jednak od rodzaju zbiornika, musimy spełnić kilka podstawowych warunków: jako podłoże najpopularniejsze, i najbardziej optymalne jest włókno kokosowe, o grubości ~7 cm. W terrarium muszą znaleźć się: miseczka z wodą, oraz kryjówka wykonana np.: z kawałki łupiny kokosa, czy korka.

Temperatura:

28°C z nocnym spadkiem o ~5°C.

Wilgotność:

85%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Stosunkowo łatwe. Samice wydają na świat liczne potomstwo. Po ~4-6 miesiącach od kopulacji samica może złożyć kokon. Samce po odbytej kopulacji bywają zjadane przez partnerki. Aby temu zapowiedz samicę należy obficie nakarmić, a samca oddzielić tuż po odbytym stosunku.

Uwagi/ciekawostki:

Gatunek ten nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 2
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 4

Zdjęcia: Tom Patterson & Crawltech

Dorosła samica:

 

 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Cyriopagopus schioedtei

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie:

Azja: Malezja

Biotop:

Las deszczowy.

Wygląd:

Samice tego gatunku dorastają do blisko 9 cm DC, z rozpostartymi odnóżami natomiast do ~23 cm. Samce są nieco mniejsze i smuklejsze. Dorosłe zazwyczaj mierzą ~5 cm DC, oraz 20 cm z rozprostowanymi odnóżami. Posiada bardzo atrakcyjne ubarwienie: odnóża koloru czarnego, z pooddzielanymi kremowymi obręczami segmentami. Końcówki odnóży jasno-pomarańczowe. Odwłok czarny w popielatym ornamentem, oraz nielicznymi długimi włoskami. Karapaks koloru oliwkowego. Młode osobniki (L1) są praktycznie w całości niebieskie, pokryte długimi pomarańczowymi nielicznymi włoskami.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x40 cm. Ważne aby wysokość była wyższa, ponieważ jest to ptasznik nadrzewny. Najlepszym podłożem będzie włókno kokosowe, zmieszane z torfem, o grubości ~6cm. W terrarium możemy zastosować tuby korkowe, które pająk wykorzysta do uwicia sobie gniazda, a ścianki terrarium wyłożyć korkiem prasowanym. Podniesie to estetykę, a pająk będzie mógł się bez problemu wspinać bez ryzyka upadku. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza na dostatecznie wyskoki poziomie, oraz miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka.

Młode osobniki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (np.: po kliszy). Tutaj stosujemy mniejszą ilość podłoża ~1,5 cm. Wielu hodowców stosuje również dwa patyczki ułożone w pojemniki pionowo na skos, które są podporą dla gniazda.

Temperatura:

~25-27°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność:

60-70%.

Żywienie:

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Średnio trudne. Samica dość często bywa agresywna w stosunku do samca. Aby zwiększyć szansę na powstanie kokonu pająka można zimować w temperaturze ~16°C.

Uwagi/ciekawostki:

Potrafi strydulować. Inna nazwa tego pająka to Omothymus schioedtei.

Opinia hodowcy:

Młode osobniki niekiedy padają bez wyraźnej przyczyny. Chętnie przyjmuje pokarm, i dość szybko linieje. Jest to gatunek dość szybki, i agresywny. Dysponuje dość silnym jadem, potrafi atakować bez ostrzeżenia. Młode osobniki nierzadko bywają mylone z Lampropelma violaceopes.

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 - 6

Siła jadu 3
Temperament 3
Trudność hodowli 2
Dostępność 3

Zdjęcia: http://sites.google.com/site/asianarboreals/asianarboreals & Crawltech