Cyclocosmia latusicosta Email

Cyclocosmia latusicosta - pająk z rodziny Ctenizidae. Ubarwienie to głównie różne odcienie koloru czarnego, oraz brązowego. Karapaks jest ciemno-brązowy czasami z żółtymi plamami, odnóża również ciemno brązowe z żółtymi paskami. Posiada charakterystyczny odwłok, który wyglądem daje wrażenie uciętego. W rzeczywistości jednak, odgrywa on bardzo ważną rolę, i decyduje o przetrwaniu pająka w naturalnych warunkach. Jest on twardo zakończony swoistym dyskiem, oraz wzmocniony prążkami, przez co jest twardy. Zaniepokojony pająk ucieka do swojej nory, i zatyka ją niczym korek, tą częścią odwłoka. Jak większość traap-doorów buduje charakterystyczne gniazda. Kopie norę którą zamyka klapką. Kiedy ofiara jest w pobliżu, otwiera ją wciągając do środka zabija. Cała akcja trwa około sekundę. W przeciwieństwie do ptaszników, pająk ten nie posiada claws (pazurków) na odnóżach, dzięki czemu nie wspina się po pionowych powierzchniach.

Cyclocosmia latusicosta są bardzo rzadko spotykane w hodowlach, jednak warto znać ich podstawy hodowlane, które wyglądają następująco:

Jako podłoże możemy zastosować włókno kokosowe, torf, glinę, lub mieszankę tych substratów. Warstwa podłoża być nie mniejsza niż ~20 cm.

Nazwa łacińska Cyclocosmia latusicosta
Nazwa polska -brak- [traap-door]
Rozmiary samicy ~4,5 cm DC
Rozmiary samca ~ 3 cm DC
Temperatura 26-30°C
Wilgotność ~75%
Terrarium 20x20x30 [30-wys.]
Jad Silny
Temperament Agresywny
Aktywność Nocna
CITES Nie
Polecany dla Doświadczonych hodowców

Zdjęcia:

-wkrótce-

 

Zdjęcia: Jakub Frąckowiak (www.jakubfrackowiak.com)